Nadal nie odkryliśmy wszystkich zastosowań świetlików dachowych. Warto jednak przyjrzeć się tego typu materiałom do oświetlania pomieszczeń. Świetliki dachowe również wymagają odpowiedniego montażu, dlatego warto zapoznać się ze wszystkimi funkcjami tego produktu, aby podjąć właściwą decyzję.

Jeśli planujesz remont lub dekorację wnętrz, skorzystaj z wyszukiwarki wykonawców dostępnej na stronie Obsługa budowy.

Oświetlenie dachowe – opis i zastosowanie

Świetlik dachowy to element montowany na dachu w celu lepszego doświetlenia pomieszczeń. Najczęściej świetliki dachowe składają się z podstawy wykonanej z blachy, dwóch ram – łączącej i uchylnej części górnej oraz samej kopuły. Świetliki dachowe to świetna alternatywa dla typowych świetlików. Jednak w porównaniu do świetlików nie można ich otwierać i montuje się je również na płaskim dachu.

Świetliki dachowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w budynkach przemysłowych i handlowych. Kopuła szyberdachu wykonana jest z hydrofobowej powierzchni, która zapobiega zanieczyszczeniu jej powierzchni. Jest to bardzo ważne, ponieważ świetliki zazwyczaj montuje się w bardzo wysokich budynkach, więc bardzo trudno je samemu wyczyścić.

Świetlik dachowy – rodzaje

Wybierając świetliki dachowe, mamy wpływ na ich konstrukcję, stopień doświetlenia pomieszczenia, a także sposób montażu. Warto dowiedzieć się z jakimi rodzajami elementów oświetleniowych możemy sobie poradzić, dzięki czemu sami dobierzemy najlepsze rozwiązanie. Oczywiście niektóre z nich znajdują się w halach przemysłowych, inne lepiej sprawdzają się w pomieszczeniach domowych, takich jak sklepy czy biurowce.

Pod względem konstrukcyjnym wymieniamy świetliki takie jak:

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest świetlik kopułowy, który składa się z podstawy, ram i wystającej kopuły z poliwęglanu. Jest to nieotwieralny świetlik, który daje do pomieszczenia dużo światła dziennego. Najczęściej tego typu element uzyskuje się projektując kwadrat lub prostokąt. Zaleca się montaż kopuły świetlika w pomieszczeniach ogólnodostępnych lub halach przemysłowych. Ten rodzaj świetlika nadaje się przede wszystkim do dachów płaskich.

świetliki dachowe
świetliki dachowe

Świetliki tunelowe – świetliki tunelowe składają się głównie z rury biegnącej od podstawy dachu do wnętrza pomieszczenia. W takim przypadku światło dzienne jest rozprowadzane w punkcie wokół budynku. Dzięki temu świetliki tunelowe nie doświetlają pomieszczenia tak bardzo jak inne świetliki.

Świetliki łukowe na dach – zazwyczaj wyróżniają się bardzo dużą powierzchnią, która może rozciągać się nawet na całą długość dachu. Dodatkowo poliwęglanowa powierzchnia świetlika przypomina zakrzywiony łuk. Ten rodzaj świetlika to najlepszy wybór na dach dużego centrum handlowego lub hali magazynowej. Element ten oprócz doskonałego doświetlania pomieszczenia posiada również właściwości termoizolacyjne.

Płaskie świetliki dachowe – swoim wyglądem przypomina stały świetlik kopułowy, który jednak wyróżnia się płaską formą poliwęglanową lub akrylową. Dzięki temu ten rodzaj świetlika nie wystaje ponad powierzchnię dachu.

Świetlik piramidowy na dach – jak sama nazwa wskazuje, z tego typu świetlikiem mamy do czynienia z zakrzywionym elementem przypominającym piramidę. Z tego powodu element ten najlepiej sprawdza się na środku płaskiego dachu.

Okrągły świetlik to świetlik w kształcie kopuły, wykonany w kształcie koła. Bardzo często zdarzają się wielowarstwowe świetliki wykonane z przezroczystego akrylu. Jeśli szukasz więcej wskazówek, odwiedź również ten artykuł o świetlikach .

montaż świetlików dachowych
montaż świetlików dachowychWszystkie powyższe typy świetlików znajdują zastosowanie najczęściej w obiektach przemysłowych, budynkach gospodarczych czy centrach handlowych. Nie ma problemu z używaniem ich również w domu. Jeśli chcesz doświetlić pomieszczenia w budynku mieszkalnym lub na tarasie, najlepiej sprawdzi się blacha panelowa, zwana również świetlikiem. W tym przypadku mamy do czynienia z panelami wielokomorowymi, które można zastosować przede wszystkim na dachach płaskich. Arkusze tego typu panelu umieszcza się obok blachy trapezowej lub panelu wielowarstwowego.