Świetliki rurowe są strukturami fizycznymi używanymi do przesyłania lub rozprowadzania naturalnego lub sztucznego światła w celu oświetlenia i są przykładami świetlików dachowych na dach płaski .

W ich zastosowaniu w świetle dziennym są one również często nazywane urządzeniami rurowymi światła dziennego, rurkami słonecznymi, lunetami słonecznymi lub rurami świetlnymi. Świetliki dachowe można podzielić na dwie szerokie kategorie: puste struktury zawierające światło o powierzchniach odbijających oraz przezroczyste bryły, które zawierają światło dzięki całkowitemu wewnętrznemu odbiciu . Zasady rządzące przepływem światła przez te urządzenia to zasady optyki nieobrazowej .

Wytwarzanie niestandardowych świetlików na podczerwień, pustych falowodów i homogenizatorów nie jest trywialne. Dzieje się tak, ponieważ są to rury wyłożone wysoce wypolerowaną złotą powłoką odbijającą podczerwień , która może być nakładana na tyle grubą, aby umożliwić stosowanie tych rur w wysoce korozyjnych atmosferach. Czerń dymną można nakładać na niektóre części świetlików w celu pochłaniania światła podczerwonego. Ma to na celu ograniczenie światła podczerwonego tylko do niektórych obszarów rury.

świetliki rurowe
świetliki rurowe Gulajski

Podczas gdy większość świetlików dachowych produkuje się z okrągłym przekrojem, światłowody nie ograniczają się do tej geometrii. W zastosowaniach specjalnych wykorzystywane są przekroje kwadratowe i sześciokątne. Rurki sześciokątne mają tendencję do wytwarzania najbardziej jednorodnego rodzaju światła podczerwonego. Rury nie muszą być proste. Zagięcia w rurze mają niewielki wpływ na wydajność.

Pierwsze komercyjne systemy odbłyśników zostały opatentowane i wprowadzone na rynek w latach 50. XIX wieku przez Paula Emile Chappuis w Londynie, przy użyciu różnych form skośnych luster . Reflektory Chappuis Ltd były w ciągłej produkcji aż do zniszczenia fabryki w 1943. Koncepcja została ponownie odkryta i opatentowana w 1986 przez Solatube International z Australii. System ten został wprowadzony na szeroką skalę do użytku domowego i komercyjnego. Inne produkty do naturalnego oświetlenia są dostępne na rynku pod różnymi nazwami ogólnymi, takimi jak „SunScope”, „rurka solarna”, „rura świetlna”, „rurka świetlna” i „światło rurowe”.

świetliki rurowe z rurą giętką
świetliki rurowe z rurą giętką

Rura wyłożona wysoce odblaskowym materiałem prowadzi promienie świetlne przez budynek, zaczynając od punktu wejścia znajdującego się na jego dachu lub jednej ze ścian zewnętrznych. Świetlik dachowy nie jest przeznaczona do obrazowania (w przeciwieństwie na przykład do peryskopu ), więc zniekształcenia obrazu nie stanowią problemu i są zachęcane na wiele sposobów dzięki redukcji „kierunkowego” światła.