Mówi się, że trawnik w ogrodzie nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Przecież na leśnych polanach nikt nie kosi trawy ani nie podlewa kwiatów – a one dobrze rosną. Mieszanka traw na sztuczny trawnik domowy jest zbierana z kultur wymagających uwagi. Dlatego o dobrą trawę należy odpowiednio dbać!

Ziemia przesiewana

Ziemia ogrodowa

Jak często podlewać trawnik?

Najlepiej pielęgnować i podlewać murawę wieczorem lub wczesnym rankiem. W ciągu dnia, zwłaszcza gdy pali słońce, woda szybciej odparowuje, a rośliny nie mają czasu nasycić się wilgocią. W nocy wilgoć wnika głęboko w glebę, wystarczająco nasycając korzenie roślin.

Trawę trawnikową podlewaj NIE strumieniem, ale kroplówką, aby nie uszkodzić łodyg i nie niszczyć gleby wokół roślin.Ile do podlewania?
Zależy od gleby, pory podlewania, pogody. Problematyczne jest ustalenie dokładnej szybkości podlewania. Obficie nawadniaj trawnik, ale dopiero w kałużach. Aby sprawdzić, czy trawa jest wystarczająco wilgotna, sprawdź glebę do głębokości 100 mm. Jeśli jest sucho – zwiększ intensywność podlewania.

Jak prawidłowo podlać trawnik?
Zależy to również od właściwości gleby i pogody. W czasie upałów podlewaj łąkę na glebach piaszczystych dwa razy w tygodniu, w chłodne dni – raz na 10 dni. Łąki na tlenku glinu lub glinie nie są wybredne pod względem wody. W razie potrzeby nawadniaj trawę, gleba powinna mieć czas na wyschnięcie.

Kieruj się wielkością trawnika i dostępnością sprzętu. Istnieje kilka opcji:

  1. Podlewanie własnymi rękami węża ogrodowego z dyszą natryskową . Wybierając wąż, zwróć uwagę na liczbę warstw. Im ich więcej, tym dłużej wytrzyma wąż. Warstwy wierzchnie przeznaczone są do ochrony przed słońcem, środkowa wzmacniająca, wewnętrzna – nie pozwalają na rozwój najprostszych glonów. Dodatkowo wąż powinien być lekki.
  2. Automatyczne nawadnianie za pomocą systemów nawadniających ( zraszacze ). Zraszacze – bo imitują krople deszczu, opierają się na działaniu zraszaczy i zraszaczy rozpraszających strumień wody.
    • Są nieuregulowane okólniki. Są optymalne dla małych trawników. Kilka zraszaczy można połączyć w system i podłączyć do jednego źródła wody. Możesz także ustawić czasomierz.
    • Ruchome modele obracają się, kolejno nawadniając obszary.
  3. Systemy nawadniające są często zakopywane pod ziemią. Optymalny dla dużych powierzchni, powyżej 6 akrów. Zraszacze w takich systemach są naziemne lub podziemne (obrotowe), które wysuwane są tylko podczas nawadniania.
    Nie jest łatwo prowadzić podziemne systemy nawadniania własnymi rękami. Zwykle robią to inżynierowie.

Koszenie trawnika

Koszenie trawnika to nie tylko kwestia estetyki. Konieczne jest koszenie trawy dla wegetatywnego rozwoju roślin. W ten sposób lepiej się krzewią. Ich kłącza rosną i tworzą gęstą darń.

Jak prawidłowo skosić trawnik?

Cięcie przy suchej pogodzie. Ale jeśli trawa już wyrosła, lepiej kosić, gdy jest pochmurno lub wcześnie rano – z obfitą rosą. Noże kosiarki są mniej tępe.

Trawa przechyla się w kierunku, w którym jest koszona, dlatego przy każdym koszeniu zmieniaj kierunek kosiarki. Pokrycie trawy będzie gęste i proste. A jeśli kosisz na czas, to bez łysych miejsc, które powstają z powodu słabego przenikania światła w dolne partie trawy.

Lepiej zebrać skoszoną trawę i wrzucić kompost. Z humusu to doskonały nawóz organiczny, bogaty w pierwiastki śladowe i próchnicę. W upalne dni koszenie można pozostawić na skoszonym obszarze na 2-3 dni, aby utrzymać w glebie więcej wilgoci.

Jak często kosić trawnik?

Nie musisz zbyt często kosić trawnika. Średnio odbywa się to co 1-2 tygodnie, aby trawa miała czas na wzrost, wzmocnienie i przekazanie energii na rozwój systemu korzeniowego.

Pierwsza fryzura po zimie różni się od zwykłej. Przytnij łąkę, gdy trawa osiągnie 10 cm. pędy, dzięki czemu trawa trawnikowa szybciej się regeneruje po mrozie. Ustaw ostrze kosiarki na najwyższym poziomie, co najmniej 8 cm, ta procedura spowolni wzrost chwastów. Po kilku fryzurach „na górze” w ogóle przestaną rosnąć. Innym razem, przy intensywnym wzroście trawy, skoś więcej, ale zostaw co najmniej 40 mm. Przy zbyt krótkich szypułkach korzenie szybciej słabną, a gleba częściej wysycha. Pozostaw trawę bardziej autentyczną – łodygi osłabną.

Jeśli nie wiesz, kiedy kosić trawę po raz ostatni, śledź pogodę. Trawa rośnie w temperaturze 5°C. Monitoruj temperaturę powietrza, aby określić ostatnie koszenie.

Jak kosić trawnik?

Aby koszenie trawnika nie stało się uciążliwe, wybierz „właściwe” narzędzie.

  1. Podkaszarki elektryczne lub benzynowe są łatwiejsze w koszeniu niż zwykła litewska kosa. Trymer jest lekki i zwrotny, ale głośny w pracy. Z warkoczem nie ma takiego problemu, ale wymaga zręczności i szybko się stępi.
  2. Kosiarki do trawy ułatwiają koszenie. W przeciwieństwie do podkaszarek wyposażone są w kosz na trawę, który zbiera i rozdrabnia pokos. Nie musisz grabić trawy jak kiedyś. Wybierając kosiarkę, zwróć uwagę na moc silnika. Im mocniejszy, tym trwalszy.
    • Kosiarki elektryczne są łatwe w obsłudze: nie trzeba napełniać benzyną i olejem. Ale trzeba się obawiać, że drut nie dostałby się pod nóż, silnik by się nie spalił, drutów wystarczyłoby na cały obwód trawnika…
    • Modele benzynowe są bardziej praktyczne. Jeśli kosiarka ma żyłkę o grubości 2,5 mm, możesz nawet ciąć maliny i porzeczki. Kupując zdejmowane przystawki, możesz łatwo zmienić kosiarkę w kultywator lub odśnieżarkę.
  3. Jeźdźcy i minitraktory koszą duże obszary, które są trudne do ręcznej pielęgnacji.

Jak usunąć mech i chwasty z trawnika?

Mech na trawniku pojawia się z powodu nierównej gleby, silnego zagęszczenia lub dużej kwasowości gleby, a także braku składników odżywczych i słabego odwodnienia gleby. Przyczynia się do jej wyglądu oraz zbyt niskiego strzyżenia i mocnego cieniowania.

Aby usunąć mech, zidentyfikuj i wyeliminuj przyczyny jego występowania. Wyrównaj ziemię. Jeśli gleba ma wysoką kwasowość, przeprowadzić wapnowanie. Gleba uboga w składniki odżywcze wymaga kompleksowego nawożenia. Aby zniszczyć mech na trawniku z powodu silnego zacienienia, wymień trawę na mniej wymagającą. Siać kostrzewę czerwoną lub borówkę łąkową.

Jeśli duże obszary są porośnięte mchem, a opisane powyżej metody okazały się nieskuteczne, użyj środków chemicznych do usunięcia mchu lub chwastów.

Trawnik należy traktować roztworem chemicznym w ciepły i suchy poranek. Za dwa dni woda. Mech czernieje dwa tygodnie po zabiegu. Zeskrob go, pojawiające się łyse plamy sieją trawę.

Zwalczanie chwastów jest skuteczne na dwa sposoby – odchwaszczanie lub zabiegi chemiczne. Najbezpieczniej jest niszczyć chwasty ręcznie, wykopując je z korzeniem. Daje to dobry wynik, ale czasochłonny i czasochłonny. A na dużej łące jest prawie nierealne.

Gdy jest dużo chwastów, a powierzchnia pod trawą jest duża, lepiej zastosować herbicydy. Eksperci zalecają traktowanie obszaru ciągłymi herbicydami przed sadzeniem łąk. Kiedy wyschną chwasty, zasiej trawę.

Na zielonych i kwitnących trawnikach stosuj selektywne herbicydy, które zabijają niektóre chwasty bez uszkadzania trawnika. Selektywne herbicydy są dobre, ponieważ niszczą nie tylko łodygi, ale także system korzeniowy chwastów. Zabieg chemiczny chwastów najlepiej przeprowadzać w ciepły, bezwietrzny dzień, kiedy trawa jest sucha.

Aby zachować zielony trawnik wolny od chwastów, należy regularnie kosić i podlewać. Zwiększają gęstość trawy i darni, tłumiąc w ten sposób chwasty. Coroczne chwasty giną od częstego przycinania.

Nawóz i nawożenie trawnika

Trawę należy nawozić trzy razy w roku – wiosną, latem i jesienią. Terminowe nawożenie wzmacnia trawę i pomaga niszczyć chwasty.

Ściśle przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących ilości nawozu do trawy trawnikowej i kolejności jego aplikacji. Jeśli przesadzisz z nawożeniem, możesz uszkodzić swój trawnik i po prostu spalić trawę.

Wybierając sposób nawożenia trawnika, weź pod uwagę sezonowość. Nawozy wiosenne i letnie zawierają dużo azotu potrzebnego do aktywnego wzrostu traw. W jesiennym nawożeniu więcej fosforu i potasu, które wzmacniają korzenie i zwiększają odporność na zimno.

Jak nawozić trawnik?

Po pocięciu, przed podlaniem. Lepiej nawozić przez specjalne sito lub rozrzucać.

Uważa się, że skoszona trawa jest również dobrym nawozem do trawnika. To złudzenie. Skoszona trawa sprawdza się jako warstwa ochronna na murawę w czasie upałów. Wraz z nadejściem chłodu nie ochroni przed mrozem, dlatego przykryj trawnik folią.

Napowietrzanie i wertykulacja trawnika

Wertykulacja to najskuteczniejsza procedura czyszczenia cebuli z suchej trawy, mchu i resztek roślinnych. Spulchniając i przeczesując glebę ułatwisz dostęp powietrza i światła do dolnych warstw trawy oraz poprawisz przenikanie nawozów do gleby.

Wertykulowany trawnik jest potrzebny w razie potrzeby, kilka razy w sezonie: wiosną po śniegu, latem – do usunięcia resztek skoszonej trawy, jesienią – do czyszczenia opadłych liści.

Narzędzia do wertykulacji – wentylator lub zwykłe grabie ogrodowe , dmuchawy do trawy , spulchniacze lub specjalne przystawki do kosiarek.

Po wertykulacji dobrze jest napowietrzyć trawnik, aby zapewnić dostęp wody, powietrza i nawozu do korzeni. Aby to zrobić, przebij glebę na głębokość 10-15 cm. Glebę można przebijać zwykłymi widłami (kilka razy w sezonie) lub widłami z pustymi zębami (co 2-3 lata). Istnieją również specjalne aeratory: stopowe, w postaci sandałów z zębami, mechaniczne i elektryczne.

Po napowietrzeniu posyp trawnik gruboziarnistym piaskiem, aby wypełnić dziury. Piaskowanie poprawia przepuszczalność wody w glebie i odnawia glebę.Dmuchawy ogrodowe-odkurzacze

Wyrównanie i wysiew trawnika

Z biegiem czasu trawa starzeje się i traci gęstość. Jeśli na trawniku znajdują się „łysiny”, napraw trawnik. Aby trawnik wyglądał na zadbany, z czasem zasiej łysiny. Lepiej robić to w pochmurną lub deszczową pogodę. Przed wyrównaniem gleby lub siewem przeczesz trawę grabiami, aby usunąć martwe rośliny. Aby prawidłowo zasiać, wytnij łysiny, poluzuj glebę, dodaj nawóz i zasiej nasiona.

Jeśli chcesz wyrównać zieleń z kopców, przytnij darń w wystających miejscach, wygnij i wyrównaj nadmiar ziemi. Zrób to samo, jeśli na trawniku zaczną pojawiać się korzenie drzew, które mogą uszkodzić kosiarkę. Zegnij przyciętą darń, usuń korzeń i przywróć zieloną warstwę do poprzedniej pozycji.

Ściółkowanie trawnika

Ściółkowanie to rozprowadzenie na powierzchni łąki specjalnej żyznej mieszanki w celu wyrównania nierówności gleby, poprawy odżywiania korzeni, ograniczenia parowania wilgoci z gleby.

Trawnik należy mulczować różnymi mieszankami, w zależności od rodzaju gleby. Najczęściej mieszanki zawierają piasek, torf i żyzną glebę, zmieszane w różnych proporcjach, czasem z dodatkiem próchnicy liściowej.

  • ściółkowanie zapobiega parowaniu wilgoci z gleby;
  • chroni korzenie przed zamarzaniem w zimowym mrozie;
  • reguluje poziom kwasowości gleby;
  • wzbogaca glebę w składniki odżywcze i zapobiega ich wypłukiwaniu lub parowaniu z gleby;
  • chwasty gorzej kiełkują z powodu ściółki.

Trawnik mulczuje się raz w roku, zwykle wczesną jesienią, podcinając go i oczyszczając z filcu.

Równie ważne jest wysadzanie trawnika raz na pięć lat wiosną lub jesienią. Posypując glebę rozgotowanymi nawozami organicznymi, poprawisz krzewienie traw, a darń stanie się grubsza. Optymalnie wydaj mieszankę organiczną w proporcji 7-10 kg na 1 m² gleby.

Kalendarz pielęgnacji trawnika

Pielęgnacja trawnika na wiosnę
Dbanie o piękną trawę na wiosnę zaczyna się wraz z pierwszą odwilżą. Łąka po zimie jest zawilgocona, osłabiona i podatna na uszkodzenia. W marcu postaraj się nie chodzić po nim po raz kolejny, aby nie pojawiły się wyboje lub doły z torów. Jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych łąk.

Gdy wierzchnia warstwa gleby wyschnie, przeczesz (pionowo) i usuń uformowany filc za pomocą wachlarza lub zwykłej grabi. Jeśli znajdziesz ogniska choroby traw, przytnij kosiarką na najniższym możliwym poziomie wszystkie rośliny na dotkniętym obszarze. Wykop, spulchnij ziemię grabiami i dopiero po 10 dniach wysiewaj nowe nasiona.

Pielęgnacja trawnika latem
Główną odpowiedzią na pytanie: „Jak dbać o trawnik latem” jest podlewanie go na czas i regularne koszenie. Możliwe, że w środku lata trawnik będzie wymagał nawożenia. Jeśli zauważysz, że trawa zaczęła żółknąć – zastosuj wiosenne nawozy. Do lipca-sierpnia wierzchnia warstwa gleby jest stopniowo zagęszczana, dlatego należy przeprowadzić napowietrzanie i ściółkowanie, aby poprawić cyrkulację powietrza.

Pielęgnacja trawnika jesienią. Przygotowanie trawnika na zimę
Pielęgnacja trawnika we wrześniu nie różni się zbytnio od sierpnia. Kosić i podlewać w razie potrzeby. Jeśli po letnim upale na trawiastym dywanie pojawiły się łysiny – zasiej te obszary. Jesienne karmienie trawnika odbywa się w październiku przy użyciu specjalnych jesiennych nawozów. Nie używaj wiosny, z dużą ilością azotu, której trawa z nadejściem zimna jest całkowicie bezużyteczna.

W suchy dzień napowietrz trawnik, aby odprowadzić wodę deszczową do głębszych warstw gleby. Jeśli tego nie zrobisz, to wraz z nadejściem mrozu twój trawnik pokryje się skorupą lodową.

Ostatnie jesienne koszenie trawnika odbywa się na przełomie października i listopada. Idealnie przed zimą wysokość źdźbeł trawy powinna wynosić 60-80 mm. Regularnie czyść trawę z opadłych liści, gałęzi, suchych łodyg, aby nie przeszkadzały w wentylacji.

Zimą trawnik nie wymaga pielęgnacji. Najważniejsze – nie chodź po nim, aż do śniegu. Pożądane jest przełamanie lodowej skorupy na zadaszonym trawniku.

Zbrosławice, Ptakowice, Miedary, Wilkowice, Laryszów, Kamieniec, Wieszowa, Zawada, Karchowice, Jaśkowice, Księży Las, Połomia, Rybna, Opatowice, Repty Śląskie, Strzybnica, Pniowiec, Tarnowskie Góry, Bytom, Górniki, Stolarzowice, Sucha Góra, Tworóg, Brynek, Nowa Wieś Tworoska, Hanusek, Boruszowice, Miasteczko Śląskie, Zalew Chechło, Nowe Chechło, Świerklaniec, Orzech, Nakło Śląskie, Radzionków, Łubie, Łubki, Jasiona, Kopienica, Wielowieś, Kotków, Wojska, Szałsza, Przezchlebie, Jaśkowice, Czekanów, Gliwice, Czechowice koło Gliwic, Żerniki, Zabrze, Grzybowice, Łabędy, Świętoszowice, Pyskowice, Dzierżno, Osiedle Mikoszowina, Lubliniec, Kokotek, Pusta Kuźnica

Oceń: post