Podstawowe zasady prowadzenia kotła na pellet.

Temp zadana 70 stopni, Histereza 15 stopni – jeżeli ktoś nie ma termostatu pokojowego to w ten sposób ma mniej rozpaleń na dobę. Im wyższa temp kotła tym lepiej dla niego. Proces spalania zachodzi lepiej w wyższych temp. Woda ok 50 stopni, Histereza 10- będzie również mniej rozpaleń pieca na dogrzanie wody. Woda 40 stopni to woda zdatna do kąpieli. Jeżeli komuś wyskakują komunikaty ze powrót niedogrzany to znaczy że musicie mu dać wyższa temp aby miał z czego mieszać i sprawdzić instalacje bo np. brakuje pompy kotłowej. Kocioł pelletowy potrafi modulować swoją mocą. Np kocioł 10kW chodzi od 3 do 10kW. Nie zaleca się schodzenia z mocą kotła poniżej 30 procent jego mocy ponieważ może zachodzić zły proces spalania.

Są tacy którzy mają wpisane 0 i kocioł poprawnie spala i ok. Badania są przeprowadzane na takiej właśnie modulacji. Im niższa temp spalin tym lepiej. Generalnie dla kotła na pellet ok 140 stopni na mocy nominalnej przy kotle ok 12 kw to odpowiednia temp. Jeżeli macie spaliny ok 200 stopni to większość opalu idzie w atmosferę. Termostat pokojowy ustawiony na histerezę 0.5 -0.6 wtedy nie odczuwacie różnic i posiadacie komfort cieplny w domu. Czyli zadana np 23. Przy 22.5 zaczyna kocioł dogrzewać. Powrót ok 45-55 stopni. Zasadniczo różnica między zasilaniem a powrotem powinna mieć ok 10 stopni. Czyli zasilanie 70 a powrót ok 60.

  • kotły grzewcze Gliwice
  • kotły grzewcze Gliwice
  • kotły na ekogroszek Gliwice
  • kotły na pellet Gliwice
  • kotły na gaz Gliwice

Hurtownia z instalacjami grzewczymi i salon łazienek – Merkury Gliwice

Wkłady kominowe Alu-cerfol spalinowe

Cermas Polska

41-200 Sosnowiec
ul. Ostrogórska 49
NIP 627-27-43-876

Wszystko zależy od instalacji gdy macie tylko zawór 4d to potrzebna jest jeszcze pompa kotłowa która dogrzeje powrót. To czy wyłączy pompę po nagrzaniu domu, opuścicie temp na grzejniki/podłogę czy ciągle będzie grzać tyle samo zależy od ocieplenia budynku. Im słabiej ocieplony tym pompa musi więcej chodzić np 24 na 24 z obniżeniem. Pytania kto ile spali w sezonie to pytania czysto poglądowe. Trzeba poszukać dokładnie taki sam budynek, z takim samym trybem życia mieszkańców oraz warunkami pogodowymi aby mniej więcej porównać spalanie. Ocieplenie budynku to podstawa.

Oceń: post