Strumień wody CNC to narzędzie przemysłowe, które wykorzystuje strumień wody pod wysokim ciśnieniem do cięcia różnych materiałów. Może używać samej wody do cięcia miękkich materiałów, takich jak drewno i guma, lub wody można zmieszać z substancją ścierną (taką jak granat lub tlenek glinu), aby ciąć twardsze materiały.

Usługi cięcia wodą na Śląsku


Zabrze, Gliwice, Katowice, Śląsk, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Chorzów

Na Śląsku liderem w usłudze cięcia wodą z pewnością jest firma CermasPolska.

+48 32 245 81 49

504 106 741

42-440 Ogrodzieniec

ul. Kościuszki 196 C

Zakres usług cięcia wodą:

cięcie wodą, ciecie woda Śląsk, cięcie stali Śląsk, ciecie ceramiki, kamienia, gresów, ciecie wodą ceramiki, kamienia, gresów,
cięcie wodą 3D, ciecie woda Śląsk 3D, cięcie stali Śląsk 3D, ciecie ceramiki 3D, ciecie kamienia 3D, ciecie gresów 3D, ciecie wodą ceramiki, kamienia, gresów 3D, ciecie spieków kwarcowych 3D

Aby zredukować hałas i rozbryzgi, faktyczne cięcie jest zwykle wykonywane pod wodą, a ciśnienie wody wynosi zwykle od 20 000 do 55 000 PSI (funtów na cal kwadratowy) lub od 50 000 do 60 000 PSI. Pomyśl o strumieniu wody CNC jako o około 30 razy wyższym ciśnieniu niż myjka elektryczna, ale kierująca strumień przez węższą dyszę klejnotową (zwykle o średnicy około 0,010” do 0,015”), aby zachować spójność. Ta dysza klejnotowa została wybrana specjalnie ze względu na jej odporność na korozję.

Woda jest zwykle wprowadzana do jednostki strumienia wody CNC za pomocą pompy i filtra. Proces filtrowania ma kluczowe znaczenie, ponieważ tylko czysta woda może osiągnąć ultrawysokie ciśnienie potrzebne do wytworzenia spójnego strumienia cięcia. Filtrowanie chroni również części wysokociśnieniowe; chociaż w niektórych przypadkach może być wymagany system uzdatniania wody, jeśli woda zawiera szkodliwe minerały.

cięcie strumieniem wody - cięcie wodą Zabrze
cięcie strumieniem wody – cięcie wodą Zabrze

Obecność związków w wodzie może prowadzić do przedwczesnej korozji, co może spowodować uszkodzenie elementów znajdujących się pod ciśnieniem. Ponadto posiadanie minerałów, takich jak sole magnezu, wapń, chlorki i siarczany, powoduje zmniejszenie uszczelnienia wysokociśnieniowego, co oznacza, że ​​może być konieczne użycie zmiękczacza wody.

Każdy system strumienia wody ma specyfikacje dotyczące wielkości cząstek, z którymi może sobie poradzić, a większość producentów wskazuje na filtrację wymaganą do ochrony komponentów. Aby poznać przydatność twojego źródła wody, spójrz na zawartość TDS (całkowita ilość rozpuszczonych substancji stałych) w wodzie. TDS to po prostu suma wszystkich materiałów – organicznych i nieorganicznych – rozpuszczonych w Twoim zaopatrzeniu w wodę. Niektórzy producenci dysz wodnych sugerują stosowanie odwróconej osmozy, w której TDS przekracza pewien poziom.

Uwaga: Wstępne uzdatnianie wody nie zawsze jest wymagane, jeśli TDS mieści się w rozsądnym zakresie (zwykle na poziomie 250 ppm lub niższym). Tak długo, jak woda mieści się w dopuszczalnym zakresie TDS, można używać wody – zarówno w strumieniu wodnym, jak i ściernym.

Praca z powierzchniami kwarcowymi: cięcie i polerowanie

Czasami pytanie o to, jak ciąć i polerować powierzchnie kwarcowe, pojawia się wśród osób, które samodzielnie wykonują różne prace lub są nowe w branży obróbki kamienia. Praca z kamieniem różni się od pracy z drewnem. Wiele maszyn jest podobnych, ale cięcie naturalnego lub inżynieryjnego kamienia wymaga specyficznych maszyn, narzędzi i wiedzy. W tym artykule omówimy temat cięcia kwarcu, a następnie krótko omówimy polerowanie.

Czy muszę ciąć kwarc?

Możesz zadać sobie pytanie: „Czy wszystkie powierzchnie blatów kuchennych muszą być cięte?” Odpowiedź brzmi nie. Istnieją pewne projekty, które nadają się do posiadania powierzchni bez szwów. Jednak większość kuchni będzie musiała mieć cięty materiał na blat.

Z czego jest zrobiony kwarc?

Kwarc to naturalny minerał, który występuje głównie w granicie. Kwarc to także nazwa materiału inżynieryjnego, który składa się z żywic i minerału kwarcu.

Właściwości kwarcu

Inżynieryjny materiał, który nazywamy kwarcem, ma kilka charakterystycznych cech, które wpływają na sposób jego obróbki. Na początek, kwarc jest bardzo twardy. Jest to spowodowane tym, że kwarc (minerał) stanowi dużą część powierzchni kwarcu (materiału) i ten minerał jest bardzo twardy. Powierzchnia, która powstaje, jest również bardzo twarda. Drugą cechą, którą chcemy tu wskazać, jest to, że powierzchnie kwarcowe zawierają polimerowe żywice. Te żywice są używane do wiązania kwarcu, tak aby tworzył płytę. Te dwie cechy (twardość i zawartość żywicy) są tym, na co zwrócimy uwagę w odniesieniu do cięcia i polerowania kwarcu.

Co oznacza cięcie kwarcu?

Istnieje wiele definicji, które ludzie używają do opisania „cięcia kwarcu”. Dla celów naszej dyskusji zdefiniujemy to jako: usuwanie materiału z płyty kwarcowej w celu nadania jej kształtu, przecięcia lub przebicia materiału kwarcowego w celu nadania mu określonej formy.

Cięcie kwarcu za pomocą piły mostowej

To jest prawdopodobnie sposób, o którym większość ludzi myśli, gdy słyszy coś lub czyta coś o „cięciu kwarcu”. Wszyscy widzieliśmy film, na którym widzimy, jak ostrze piły przechodzi przez kamień, usuwając bardzo cienki pasek materiału. Duża pojedyncza płyta staje się wtedy dwiema mniejszymi częściami. Często ten typ cięcia kwarcu jest wykonywany za pomocą piły mostowej wyposażonej w diamentowe ostrze przeznaczone do cięcia powierzchni kwarcowych. Wybór odpowiedniego ostrza piły mostowej do cięcia kwarcu jest dużą częścią skutecznego i szybkiego cięcia kwarcu. A jak wiadomo, czas to pieniądz.

Inne rodzaje cięć

Oprócz prostego cięcia, które właśnie wspomnieliśmy, istnieją inne sposoby, w jaki producenci cięli powierzchnie kwarcowe. Krótko je omówimy tutaj, zanim przejdziemy do polerowania powierzchni kwarcowych. Jak wcześniej powiedzieliśmy, za każdym razem, gdy usuwasz materiał z płyty, w efekcie odcinasz materiał. Więc jakie są inne sposoby, w jakie kwarc jest cięty przez profesjonalistów od kamienia?

Jednym ze sposobów jest użycie narzędzia do zmielenia części powierzchni. Może to być bit palca używany do wycięcia otworu zlewu. Albo może to być mniejsze ostrze na szlifierce ręcznej, używane do kształtowania lub przycinania niektórych materiałów, aby uzyskać lepszy wygląd wykończenia. Wreszcie, koronki są również używane do usunięcia okrągłych otworów dla kranów i uchwytów lub dozowników mydła na powierzchni. Wszystkie te inne metody usuwania materiału będziemy uwzględniać w pojęciu „jak ciąć kwarc”.

Polerowanie i unikanie pułapek

Innym wyzwaniem, z którym niektórzy niedoświadczeni producenci mogą się spotkać, jest to, że kwarc zawiera polimerowe żywice. Te żywice są twarde, ale czasami mogą się palić, jeśli narzędzia stają się zbyt gorące podczas cięcia lub polerowania płyty. Aby uniknąć spalenia kwarcu, który ciętasz lub polerujesz, upewnij się, że ostrza są chłodne i używaj tylko odpowiednich podkładek do polerowania przeznaczonych do pracy z kwarcem.

Jeśli jesteś profesjonalistą w dziedzinie obróbki np. cięcia laserowego chcesz zacząć dodawać powierzchnie kwarcowe do swojej listy materiałów do obróbki, upewnij się, że dowiesz się, które produkty są najlepsze do cięcia i polerowania tego unikalnego materiału, który wymaga specjalnych narzędzi do cięcia, ponieważ jest twardy, i aby nie spalić go podczas polerowania. Jeśli poświęcisz czas na zapoznanie się z temperamentem cięcia kwarcu, odniesiesz większy sukces.

5/5 - (1 vote)