Strumień wody CNC to narzędzie przemysłowe, które wykorzystuje strumień wody pod wysokim ciśnieniem do cięcia różnych materiałów. Może używać samej wody do cięcia miękkich materiałów, takich jak drewno i guma, lub wody można zmieszać z substancją ścierną (taką jak granat lub tlenek glinu), aby ciąć twardsze materiały.

Usługi cięcia wodą na Śląsku


Zabrze, Gliwice, Katowice, Śląsk, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Chorzów

Na Śląsku liderem w usłudze cięcia wodą z pewnością jest firma CermasPolska.

+48 32 245 81 49

504 106 741

42-440 Ogrodzieniec

ul. Kościuszki 196 C

Zakres usług cięcia wodą:

cięcie wodą, ciecie woda slas, cięcie stali slask, ciecie ceramiki, kamienia, gresów, ciecie wodą ceramiki, kamienia, gresów,
cięcie wodą 3D, ciecie woda slask 3D, cięcie stali slask 3D, ciecie ceramiki 3D, ciecie kamienia 3D, ciecie gresów 3D, ciecie wodą ceramiki, kamienia, gresów 3D, ciecie spieków kwarcowych 3D

Aby zredukować hałas i rozbryzgi, faktyczne cięcie jest zwykle wykonywane pod wodą, a ciśnienie wody wynosi zwykle od 20 000 do 55 000 PSI (funtów na cal kwadratowy) lub od 50 000 do 60 000 PSI. Pomyśl o strumieniu wody CNC jako o około 30 razy wyższym ciśnieniu niż myjka elektryczna, ale kierująca strumień przez węższą dyszę klejnotową (zwykle o średnicy około 0,010” do 0,015”), aby zachować spójność. Ta dysza klejnotowa została wybrana specjalnie ze względu na jej odporność na korozję.

Woda jest zwykle wprowadzana do jednostki strumienia wody CNC za pomocą pompy i filtra. Proces filtrowania ma kluczowe znaczenie, ponieważ tylko czysta woda może osiągnąć ultrawysokie ciśnienie potrzebne do wytworzenia spójnego strumienia cięcia. Filtrowanie chroni również części wysokociśnieniowe; chociaż w niektórych przypadkach może być wymagany system uzdatniania wody, jeśli woda zawiera szkodliwe minerały.

cięcie strumieniem wody - cięcie wodą Zabrze
cięcie strumieniem wody – cięcie wodą Zabrze

Obecność związków w wodzie może prowadzić do przedwczesnej korozji, co może spowodować uszkodzenie elementów znajdujących się pod ciśnieniem. Ponadto posiadanie minerałów, takich jak sole magnezu, wapń, chlorki i siarczany, powoduje zmniejszenie uszczelnienia wysokociśnieniowego, co oznacza, że ​​może być konieczne użycie zmiękczacza wody.

Każdy system strumienia wody ma specyfikacje dotyczące wielkości cząstek, z którymi może sobie poradzić, a większość producentów wskazuje na filtrację wymaganą do ochrony komponentów. Aby poznać przydatność twojego źródła wody, spójrz na zawartość TDS (całkowita ilość rozpuszczonych substancji stałych) w wodzie. TDS to po prostu suma wszystkich materiałów – organicznych i nieorganicznych – rozpuszczonych w Twoim zaopatrzeniu w wodę. Niektórzy producenci dysz wodnych sugerują stosowanie odwróconej osmozy, w której TDS przekracza pewien poziom.

Uwaga: Wstępne uzdatnianie wody nie zawsze jest wymagane, jeśli TDS mieści się w rozsądnym zakresie (zwykle na poziomie 250 ppm lub niższym). Tak długo, jak woda mieści się w dopuszczalnym zakresie TDS, można używać wody – zarówno w strumieniu wodnym, jak i ściernym.