Szukasz solidnej firmy zajmującej się brukowaniem, układaniem kostki brukowej na terenie Zabrza?

O szwach i wypełniaczach oraz ich roli w chodniku – firma brukarska Śląsk

Podczas układania kostki brukowej lub płytek chodnikowych między produktami powstaje szczelina, innymi słowy, kostki brukowe są formowane poprzez formowanie szwów, które po pokryciu wypełniaczami pełnią kilka bardzo ważnych funkcji powlekania:

  • zdolność do przyjmowania i rozprowadzania obciążeń na nawierzchni bez narażania integralności samej nawierzchni
  • zapewniając odwodnienie chodnika, chroniąc w ten sposób nawierzchnię przed nadmiarem wody, nawierzchnia nadaje się do eksploatacji, nadmiar rozprowadzany jest do gruntu.  

Podsumowując, rolą fug i mas szpachlowych jest zapewnienie właściwej i bezpiecznej powłoki: odpowiednio uformowana powłoka zapobiegnie podparciu, ocieraniu, odkształcaniu się okładzin czy płytek, a nowa generacja mas szpachlowych nie tylko zabezpieczy nawierzchnię. od zniekształceń, chwastów, ale także drenażu. Oczywiście potrzebna jest również dobrze uformowana podstawa. Ale jak wybrać odpowiednie wypełniacze szwów?

firma brukarska śląsk
firma brukarska Śląsk

Właściwości powłoki – jakie właściwości wypełniaczy wybrać?

Zanim zagłębimy się w stosowane masy szpachlowe, omówmy wpływ środowiska na powłokę. Chodnik jest narażony na obciążenia (piesi, pojazdy), wilgoć (opady atmosferyczne, wilgotność otoczenia), mechaniczne działanie środków do pielęgnacji nawierzchni (np. Maszyn czyszczących), materiały użyte prawidłowo / nieprawidłowo (np. Jeśli zimą zamiast piasku używany jest piasek). Na pokrycie wpływa również stale zmieniający się klimat – wyjątkowo obfite opady, zwłaszcza w porze ciepłej, które rozwiązuje spuszczanie masy szpachlowej .

Układanie kostki brukowej, brukowanie – Warszawa

Zwracamy uwagę, że gdy klimat się ociepla, a średnia roczna temperatura staje się cieplejsza, ilość pełnych cykli ocieplenia / chłodzenia doświadczanych przez powłoki (cykl – pełne zamrożenie lub ocieplenie całej powłoki) wzrasta w okresie zimowym. Np. Kilkadziesiąt lat temu na Śląsku, w okresie zimowym, powłoki przeszły 2-3 pełne cykle chłodzenia / rozmrażania, obecnie powłoki przechodzą 10-11 pełnych cykli, więc aby zapewnić odporność powłok konieczne jest zastosowanie odpowiednich materiały i narzędzia. — kruszarki —

Nowoczesne masy szpachlowe są wodoodporne i elastyczne, dzięki czemu pomagają powłoce maksymalnie dostosować się do wyzwań środowiskowych – Brukowanie Zabrze

Różne wypełniacze – zalety i wady

Wypełniacze do szwów mogą być:

  • Tradycyjne wypełniacze – sita, drobny wiór lub piasek, ale po okresie bardziej intensywnych opadów deszczu lub mroźnej zimy powłoka z tego typu wypełniaczem będzie wymagała stałej konserwacji przy ponownym wypełnianiu szwów, bo po sezonie – co do zasady – wypełniacze są rozcieńczane i zmywane. Dzięki tym wypełniaczom nawierzchnia nie jest chroniona przed chwastami, a jeśli fugi nie będą konserwowane, będą nakładać się i nie odprowadzać wody w ciągu kilku lat.
  • nadal występuje przy użyciu kruszyw cementowych . Są całkowicie nieodpowiednie, ponieważ nie przepuszczają wody, więc w okresie zimowym ulegają cyklom odkształcenia / odkształcenia, deformują powłokę, podnoszą lub uszkadzają podkładki lub płytki, powodując pęknięcia i pęknięcia. Konieczne jest obchodzenie się z taką powłoką, w przeciwnym razie powłoka nie nadaje się do bezpiecznej pracy. W ciepłe dni nie odprowadzają opadów, więc na powierzchni chodnika mogą tworzyć się punkty osłabiające nawierzchnię.   
  • Wypełniacze szwów nowej generacji, które są przyjazne dla środowiska, przepuszczalne dla wody, elastyczne i trwałe.
Oceń: post