Właściwa konserwacja oczyszczalni ścieków jest niezbędna do zapewnienia ich długowieczności. Obejmuje kilka zróżnicowanych etapów: od codziennej obsługi po eliminację poważniejszych problemów. Jakie są zatem istotne aspekty konserwacji, które warto znać dla osób, które korzystają z indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków lub dopiero planują to wybudować przydomową oczyszczalnie ścieków?

CODZIENNA KONSERWACJA OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

Profesjonalna instalacja kanalizacji jest ważna dla prawidłowego działania oczyszczalni ścieków. Wbrew powszechnemu przekonaniu do biologicznej oczyszczalni ścieków nie trzeba dodawać żadnych dodatkowych bakterii . One tam pojawiają się same. Aby oczyszczalnia działała sprawnie, nie należy zakłócać aktywności mikroorganizmów. 

Kolejnym bardzo ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, są odpady przedostające się do kanalizacji (toaleta, prysznic, umywalka). Niestety, sporo osób ma zwyczaj rzucania tam ręczników papierowych, podpasek higienicznych, wacików bawełnianych, patyczków higienicznych i tym podobnych. Jednak w żadnym wypadku nie zaleca się utylizacji odpadów nieulegających biodegradacji w kanalizacji po zainstalowaniu oczyszczalni ścieków .

Oprócz ryzyka zniszczenia mikroorganizmów, takie odpady mogą zatykać rury kanalizacyjne. Wtedy ten lub inny problem z oczyszczalniami jest prawie nieunikniony. Nie wlewaj również dużych ilości środków dezynfekujących zawierających chlor lub aktywny tlen, oleju lub innych tłuszczów pozostałych po gotowaniu.

Codzienna konserwacja biologicznych oczyszczalni ścieków jest dość łatwa. 

przydomowa oczyszczalnia Ścieków
przydomowa oczyszczalnia Ścieków

RZADSZE PRACE KONSERWACYJNE

Z biegiem czasu w oczyszczalniach gromadzi się nadmiar szlamu i należy go regularnie usuwać . W zależności od wydajności i intensywności produktu należy to robić 1 do 4 razy w roku. Aby upewnić się, że nadszedł na to czas, zaleca się wykonanie prostej kontroli: po wzięciu przezroczystego pojemnika, zrób mieszaninę wody i szlamu, pozwól jej się osadzić. Jeśli po 30 min. szlam zajmuje 60% objętości lub więcej, nadszedł czas, aby go usunąć.

W takim przypadku najlepiej skorzystać z usług specjalistów posiadających niezbędny sprzęt. Należy wspomnieć, że jest on usuwany od spodu poprzez opuszczenie węża ssącego do rury w samym środku.

Kompleksowa konserwacja oczyszczalni obejmuje również okresowe przeglądy dmuchawy . Warto za każdym razem oceniać, czy nie nagrzewa się, nie emituje niezwykłych dźwięków, wibracji. Zaleca się czyszczenie filtrów dmuchawy mniej więcej co 3 miesiące – nie używaj benzyny ani innych rozcieńczalników. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności konserwacyjnych dmuchawę należy odłączyć od gniazdka elektrycznego .

KAMRA – TRANS
 Wiktor i Rafał Kamińscy sp.j.
 ul. Fabryczna 9a
 42-674 Zbrosławice woj. Śląskie
 NIP 6452416788
 Kontakt telefoniczny: 500208999

UTRZYMANIE CZASOWO NIEUŻYWANYCH OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

Jeżeli biologiczne oczyszczalnie ścieków nie są instalowane w stałym miejscu zamieszkania, takim jak domki wakacyjne lub gospodarstwo, ich utrzymanie może się nieznacznie różnić:

  • Okresowe użytkowanie tymczasowe . Jeżeli oczyszczalnia jest instalowana w miejscu odwiedzanym w zależności od pory roku, warto ocenić, jak często i kiedy ma tam miejsce (tj. Częstotliwość wizyt). Jeśli urządzenie nie będzie w ogóle używane w okresie zimowym, zaleca się jego wyczyszczenie, napełnienie czystą wodą (oczyszczalnia nigdy nie może pozostać pusta) i pozostawić dmuchawę na zimę, gdy jest odłączona. Wiosną urządzenie można dalej normalnie używać.
  • Dłuższe nieużywanie urządzenia . Jeżeli oczyszczalnia ścieków nie jest użytkowana przez dostatecznie długi czas, na przykład 3-4 miesiące, należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta i nie dopuścić do przedostawania się do niej ścieków w tym okresie.

Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak postępować w konkretnym przypadku, konsultując się z ekspertami z Kamra Trans Zbrosławice .

PROBLEMY OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW I ICH ELIMINACJA

Pomimo tego, że usterki techniczne po zadbaniu o prawidłowe działanie produktu są dość rzadkie, czasami pojawiają się one niespodziewanie. Poniżej przedstawiono najczęstsze problemy związane z oczyszczalniami ścieków:

  • Dmuchawa działa, ale w komorze napowietrzającej występują lekkie bulgotanie, wiry lub brak bulgotania.
  • Dużo białej piany w komorze napowietrzającej, która „przedostaje się” przez pokrywę urządzenia czyszczącego. WAŻNE: Świeża biała piana 1-3 dni. ponieważ uruchomienie urządzenia jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, wskazującym na rozwój mikroorganizmów.
  • Gęsta ciemnobrązowa pianka w górnej części komory napowietrzającej.
  • Szary / ciemny czarny kolor ścieków w komorze napowietrzającej, nieprzyjemny zapach.
  • Oczyszczone ścieki płyną z szlamem, nie są przezroczystym, widocznym brązowo-czarnym osadem, szczególnie w godzinach szczytu.
  • W komorze napowietrzającej obserwuje się kulki tłuszczowe.
  • Wstrząśnięty ciemny szlam we wtórnym filtrze „przedostaje się” przez „zęby” przelewu.   

Aby zminimalizować konsekwencje, wskazane jest przede wszystkim skontaktowanie się ze specjalistami w tej dziedzinie, którzy mogą udzielić przydatnych informacji.

  • wywóz nieczystości płynnych Zabrze
  • wywóz nieczystości płynnych Gliwice
  • wywóz oczyszczalni Zabrze
  • wywóz oczyszczalni Gliwice
  • wywóz z oczyszczalni Zabrze
  • wywóz z oczyszczalni Gliwice
  • wywóz nieczystości Zabrze
  • wywóz nieczystości Gliwice

Masz już oczyszczalnię biologiczną lub rozważasz jej zakup, informacje te mogą Ci się przydać. Znając podstawowe aspekty konserwacji, instalacja takiej kanalizacji będzie długoterminową inwestycją, która przyniesie korzyści zarówno Tobie, jak i naturze. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Skontaktuj się z nami – specjaliści Merkury Gliwice doradzą i pomogą w podjęciu najlepszej decyzji.

Oceń: post