Wentylacja w każdym budynku pełni bardzo ważną funkcję. Dzięki niej możliwe jest komfortowe i bezpieczne dla zdrowia przebywanie w danym pomieszczeniu. Jednym z czynników, które w największym stopniu wpływają na sprawność jej działania jest ciąg. By nie dopuścić do jego odwrócenia, często konieczne okazuje się stosowanie nasad kominowych. Co trzeba wiedzieć o tych elementach? Jak są one zbudowane i w jaki sposób działają? Jakie rodzaje nasad dostępne są na rynku? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym nowym artykule. 

Nasady kominowe obrotowe – przeznaczenie. Dlaczego są montowane na szczycie komina?

Nasady kominowe, jak już wspomnieliśmy, zabezpieczają przed odwróceniem ciągu. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie wielu problemów związanych z nieprawidłowym działaniem systemu wentylacji. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim:

  • spadek jakości powietrza w pomieszczeniu (zużyte nie jest w całości odprowadzane z budynku);
  • obniżenie temperatury we wnętrzu zimą i związane z nim ograniczenie wydajności urządzeń grzewczych;
  • kumulacja spalin z kuchenek i innych urządzeń zasilanych gazem oraz pieców na paliwo stałych (potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia użytkowników obiektu).

Dobry, oferujący nasady obrotowe producent stosuje materiały gwarantujące, że są odporne na działanie wilgoci i innych niekorzystnych czynników. Dzięki temu zapewniają one niezawodną ochronę w każdych warunkach. 

Nasady obrotowe i inne rodzaje. Jakie produkty są przeznaczone do zakończenia przewodów wentylacyjnych?

Nasady kominowe występują w różnych wariantach, wśród których należy wspomnieć przede wszystkim o:

  • nasadach obrotowych: to bardzo popularny i wydajny typ. Nasady obrotowe są wprawiane w ruch przez wiatr i doskonale blokują jego dostęp do instalacji;
  • nasadach stałych: wyróżniają się tym, że nie poruszają się wraz z podmuchami i wykorzystują energię kinetyczną wiatru. Są polecane przede wszystkim do kominów obniżonych w stosunku do połaci dachu;
  • nasadach mechanicznych: dzięki wytworzeniu podciśnienia w przewodzie zapewnia on odpowiedni kierunek przemieszczania powietrza. 

Nasady kominowe – gdzie trzeba je montować? Kto znajduje się w II i III strefie obciążenia wiatrem?

Montaż nasad kominowych szczególnie ważny jest w miejscach narażonych na działanie wiatru. Obowiązujące w Polsce przepisy nakładają obowiązek ich stosowania w II i III strefie obciążenia wiatrem. II strefa obejmuje północne części województw zachodnio-pomorskiego i pomorskiego, a także północno-zachodni skrawek województwa warmińsko-mazurskiego. III strefę wytyczono natomiast na południu kraju – w częściach województw dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego.