Podstawowe błędy popełniane podczas zakupu działki

Zakup działki to poważna decyzja, która wiąże się z bardzo dużym wydatkiem. Należy dokładnie przemyśleć wszystkie aspekty, aby uniknąć podstawowych błędów. Przed zakupem działki warto rozwinąć swoją wiedzę na temat nieruchomości. Najlepiej jest skorzystać z poradników lub książek poświęconych temu zagadnieniu. Dobrze jest także popytać rodzinę i znajomych, czy ktoś nie ma doświadczeń w tym obszarze. Warto pamiętać, że cena działki to nie jedyne kryterium, na które należy zwrócić uwagę. W artykule poradnikowym przygotowanym przez fachowców z Grupy Flota – firmy budowlanej z Tarnowskich Gór postaramy się pokazać, jakie błędy są najczęściej popełniane podczas zakupu działki i jak ich uniknąć.

glowne 1 - Podstawowe błędy popełniane podczas zakupu działki

Oto kilka podstawowych błędów, których należy unikać podczas się na zakup działki:

Nie ustalono potrzeb i oczekiwań wobec działki

Zanim padnie decyzja o kupnie działki, należy wiedzieć:

 • Czy chcemy tam postawić dom?
 • Czy szukasz działki rolnej?
 • Czy będzie to działka pod inwestycję, do sprzedaży za parę lat?

Jeśli na samym początku nie ustalono potrzeb i oczekiwań wobec działki, to można łatwo kupić coś, co tak naprawdę nie jest potrzebne, a inwestycja może przynieść więcej strat, niż korzyści.

Brak dokładniej analizy lokalizacji działki budowlanej.

Należy pamiętać, że każda działka, a przede wszystkim ta, na której chcemy postawić dom, to inwestycja na lata. Trzeba dokładnie przeanalizować jej lokalizację pod kątem:

 • dogodnego dojazdu (czy nie ma problemów ze zjazdem ze stromego podjazdu, czy jest dobra droga dojazdowa),
 • sąsiedztwa (czy działka jest otoczona naturalnymi barierami takimi jak las czy potoki, a więc ma minimalne ryzyko wystąpienia hałasu i zanieczyszczenia);
 • bliskości sklepów, aptek, szkoły i innych udogodnień,
 • bliskości przystanków, dworca PKP itp.,
 • braku w pobliżu uciążliwych przedsiębiorstw, głośnych fabryk, itp.,
 • atrakcyjności terenu.

Działka jest kupiona bez wcześniejszej konsultacji z fachowcem

To może być błąd, ponieważ jeżeli się ktoś na tym nie zna, istnieje duże ryzyko, że działka nie będzie spełniała wszystkich potrzeb. Dlatego też warto skonsultować się z fachowcem przed dokonaniem zakupu.

obraz 2 - Podstawowe błędy popełniane podczas zakupu działki

Wiara sprzedającemu „na słowo”, czyli niesprawdzanie dokładnie dokumentów działki

Właściciel działki nie zawsze ma pełną wiedzę odnoście swojej nieruchomości albo, w skrajnym przypadku, może chcieć oszukać potencjalnego klienta. Dlatego zawsze należy sprawdzić dokumentację działki. Właściciel musi pokazać dokumenty związane m. in. z przyłączem działki do mediów (jeżeli działka jest uzbrojona). W przeciwnym wypadku należy oczekiwać okazania warunków technicznych potwierdzających możliwość uzbrojenia terenu w media i kanalizację. Jeżeli właściciel sprzedaje działkę budowlaną, trzeba pamiętać również o tym, aby sprawdzić zapisy planu miejscowego zagospodarowania terenu, żeby nie być rozczarowanym, że nie możebna postawić swojego wymarzonego domu na tej akurat działce, bo jest to np. ziemia rolna.

Nieczytanie umów przed ich podpisaniem

Niestety, nie wolno kierować porywem serca i szybkością błyskawicy, kiedy w grę wchodzi umowa sprzedaży działki, ponieważ można w przyszłości więcej na niej stracić, niż zyskać – nie tylko pieniędzy, ale także nerwów. Dlatego przed złożeniem ostatecznego podpisu bardzo dokładnie należy przeczytać umowę kupna – sprzedaży – od A do Z. Można to zrobić nawet kilkakrotnie, a w razie wątpliwości skonsultować się z fachowcem.

Zwracanie zbytniej uwagi na wygląd działki, a nie na jej parametry techniczne.

Zwykło się mówić, że ważniejszy od wyglądu jest charakter. Podobnie jest też z działką. Kupując działkę, czasem za bardzo patrzy się na jej wygląd, a nie na parametry techniczne, takie jak:

 • cena,
 • rodzaj gruntu,
 • możliwość zabudowy,
 • powierzchnia,
 • lokalizacja,
 • droga dojazdowa.

Nawet najbardziej zaniedbaną działkę można niskim kosztem uporządkować. Jedynie na jeden kosmetyczny fakt należy zwrócić uwagę, a mianowicie, czy działka nie jest położona poniżej innych działek. Zapobiegnie to wlewaniu się wody z sąsiednich działek na twoją.

Brak sprecyzowanych planów, co do wyglądu budynku, który będzie tam postawiony i zagospodarowania terenu wokół niego.

Kupując działkę należy mieć nakreśloną wizję przyszłego budynku, który ma stanąć na tej działce. Trzeba określić. m. in. wielkość i bryłę domu, z której strony będzie taras, garaż, ogródek, altana itp. Pomoże to określić wielkość oraz kształt działki.

Grupa Flota – cechuje nas piekielny profesjonalizm

Kiedy już kupisz działkę budowlaną, zgłoś się do nas! Zwykło się mówić, że jeżeli coś lub ktoś jest od wszystkiego, to jest do niczego. Nic bardziej mylnego! Fachowcy z Grupy Flota – firmy budowlanej z Tarnowskich Gór postawią Twój wymarzony dom od podstaw – od fundamentów, po dach. Co więcej, zaprojektują i urządzą każdy pokój. Twój wymarzony dom jest na wyciągnięcie ręki! Jesteśmy firmą budowlaną ze Śląska, ale działamy na terenie całego kraju. Dojedziemy wszędzie, gdzie tylko wymarzy ci się dom. Zapraszamy do kontaktu:

flota - Podstawowe błędy popełniane podczas zakupu działki

Firma budowlana Grupa-Flota

ul. Łowiecka 49, 42-600 Tarnowskie Góry

+48 790 793 735
[email protected]

Oceń: post