Jak dobrać rodzaj i ilość karmy dla psa?

Wybór odpowiedniej karmy, a następnie prawidłowe jej dawkowanie to dwa kluczowe dla zdrowia psa czynniki. Złej jakości pożywienie może wiązać się z niedoborami, a podawanie karmy w zbyt dużych ilościach, prowadzi do nadwagi i chorób z nią powiązanych. Z kolei zbyt niska podaż kalorii sprawia, że pies będzie niedożywiony i zacznie chętniej poszukiwać dodatkowych posiłków “na własną łapę”, niekoniecznie dla niego odpowiednich. Sprawdź, czym i jak karmić zwierzę, by było zdrowe i pełne energii.

Jaki rodzaj karmy dla psa wybrać?

Zakup pełnowartościowej karmy to już pierwszy krok do sukcesu. Jaki produkt wybrać? Koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta w zakresie:

  • wieku i stanu fizjologicznego zwierzęcia,
  • rasy lub specyficznych potrzeb,
  • aktywności fizycznej,
  • alergii i innych chorób.

Dzięki temu wybierzesz pożywienie dostosowane do potrzeb Twojego psa. Wysokiej jakości karma dostarcza przede wszystkim pełnowartościowego białka, które jest budulcem kości i mięśni. Zawiera również tłuszcze i węglowodany, czyli składniki również niezbędne w prawidłowo skomponowanej diecie. Nie powinna natomiast zawierać dodatku sztucznych konserwantów i sztucznych barwników. Wszelkiego rodzaju “wypełniacze” i zbędne dodatki mogą zaszkodzić zwierzęciu i często zastępują pełnowartościowe składniki. Aby uniknąć takich problemów, warto sięgnąć po karmy Brit. Są dostosowane do wieku i potrzeb zwierzęcia, dostarczając wszystkiego, co niezbędne.

Ile karmy dziennie podawać psu?

W kontekście ilości pożywienia dla psa, warto skupić się na dwóch kwestiach. Pierwsza dotyczy częstotliwości karmienia, która zmienia się wraz z wiekiem. Druga – ilości karmy, którą jednorazowo należy podać. W 6-8. tygodniu życia pies powinien otrzymywać aż 5-6 posiłków dziennie. Po 3-cim miesiącu zmniejszamy ilość posiłków do 4 dziennie, po 5-tym do 3, a po 7-mym do 2. Oczywiście zalecenia mogą być inne, w przypadku wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Ilość podawanej karmy zależy przede wszystkim od masy ciała zwierzęcia. W przypadku szczeniąt trzeba brać również wiek zwierzęcia oraz docelową masę psa.

Przykładowo:

Małe psy powinny otrzymywać jednorazowo nie więcej niż 80 g pożywienia. Średniej wielkości psy o wadze do 10 kg najedzą się porcją, która wynosi od 80 g do 150 g. Psy o wadze do 20 kg muszą dostawać znacznie więcej pożywienia – jednorazowo nawet 240 g. Największe rasy, które osiągają masę ciała 30 kg, karminy porcjami od 80g do 320 g.

To oczywiście tylko schematyczny przykład, ponieważ każda karma może mieć inne dawkowanie. Na odwrocie opakowania znajdują się wygodne tabele, zawierające proponowaną wielkość dziennej porcji dla psa. Są to wartości sugerowane, więc najważniejsza jest nasza obserwacja i systematyczne kontrole profilaktyczne u lekarza weterynarii.

Dawkuj karmę z umiarem!

Każdy troskliwy opiekun powinien znaleźć odpowiedni sklep z karmą dla zwierząt, w którym będzie się zaopatrywał w wysokiej jakości produkty. Artykuły dla psów KarmyBrit to smakowite rozwiązania żywieniowe, które możesz zaproponować swojemu pupilowi. Pamiętaj jednak, że nie powinien on otrzymywać zbyt dużej ilości pokarmu. Psy nie zawsze domagają się jedzenia wtedy, gdy są głodne. Ważne jest więc wyznaczenie stałych pór posiłków, dzięki czemu zwierzak wie, kiedy może spodziewać się karmy. W ten sposób ustawiamy jego zegar biologiczny, a jednocześnie wyrabiamy dobre nawyki żywieniowe.

Oceń: post