Alpiniści przemysłowi zwani także wspinacze przemysłowi pracują na powierzchni drapaczy chmur, wieżowców i kościołów na zawrotnych wysokościach. Dzięki specjalnemu przeszkoleniu nie wymagają żadnych platform podnośnikowych ani maszyn wysokościowych.

Czy odważysz się to zrobić?

Powiemy Ci, jak zostać wspinaczem przemysłowym.

Jeśli masz nerwy ze stali i chcesz zostać wspinaczem przemysłowym, najpierw musisz przejść dodatkowe szkolenie w profesjonalnym ośrodku alpinistycznym.

Należy jednak pamiętać, że alpinizm przemysłowy nie jest zawodem bezpiecznym. Zanim spróbujesz wziąć udział w specjalnych kursach, musisz najpierw opanować proste zawody, takie jak: instalator, malarz, sprzątacz.

prace wysokościowe Śląsk
prace wysokościowe Śląsk

Jaka jest struktura edukacji?

Program alpinizmu przemysłowego składa się z kilku kursów o dodatkowych poziomach trudności. Uczestnicy najpierw zapoznają się z materiałami i pracą z linami na cotygodniowym kursie, który obejmuje metody sprzętu ratowniczego oraz normy prawne. Po ukończeniu pierwszego kursu możesz już rozpocząć pracę jako wspinacz przemysłowy – ale tylko z kolegą, który ma już za sobą wszystkie trzy kursy.

Przyszli wspinacze przemysłowi mogą później doskonalić swoje umiejętności na innym kursie. Oprócz technologii dostępu do poziomej kolejki linowej badają również kompleks akcji ratowniczych, technikę alpinistyczną i bezpieczeństwo na budowach. Pierwsze dwa kursy składają się w 75% z ćwiczeń praktycznych.

Jeśli chcesz przejąć obowiązki przywódcze, musisz ukończyć kolejny tygodniowy kurs przypominający. To szkolenie, jak zostać technikiem dostępu linowego. Po pomyślnym ukończeniu kursu masz prawo do zarządzania obszarami alpinizmu przemysłowego na indywidualnych projektach.

Ważne: certyfikat jest ważny tylko przez rok. Aby kontynuować, musisz raz w roku wziąć udział w jednodniowym kursie przekwalifikowującym.

Jakie wymagania musisz spełnić?

Aby zostać wspinaczem przemysłowym ewentualnie jak zostać alpinistą , musisz mieć co najmniej 18 lat i być w najlepszej formie fizycznej. W przypadku większości kursów będziesz również musiał wziąć udział w programie pierwszej pomocy. Ubezpieczenie NNW nie jest obowiązkowe, ale zalecane podczas szkolenia w profesjonalnym ośrodku alpinistycznym.

Jako początkujący wspinacz nie powinieneś też bać się wysokości i nie cierpieć na zawroty głowy.

Być może najważniejsza jest praca zespołowa. Wspinacze przemysłowi zwykle pracują w parach, aby zapewnić sobie pomoc w nagłych wypadkach.

Nasze prace na wysokości jako usługi alpinistyczne to:

  • usługi alpinistyczne
  • alpinista przemysłowy
  • usługi wysokościowe
  • alpinista budowlany

Wrocław, Katowice, Śląsk, Dolny Śląsk, Jelenia Góra, Wałbrzych, Jaworzyna Śląska, Polkowice, Środa Śląska

Oceń: post