Masz przed sobą remont, przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jakie na rynku dostępne są różne produkty, czym charakteryzuje się masa szpachlowa oraz jak ją przygotować.

Masa szpachlowa, gładź szpachlowa – co warto o nich wiedzieć?

Aby wykonać powłoki z zapraw budowlanych stosuje się suche mieszanki oraz gotowe masy szpachlowe na spoiwach mineralnych albo organicznych. Dzieląc produkty ze względu na ich przeznaczenie wyróżnia się: materiały szpachlowe do tworzenia cało powierzchniowych powłok wyrównawczych oraz wygładzających, jak również wzmacniających lub ozdobnych. Oddzielna grupa to tzw. szpachlówki oraz kity szpachlowe. Stosuje się je miejscowo, aby wyrównać lub naprawić podłoże. Można również nimi maskować połączenia elementów.

Dzięki stosowaniu mas szpachlowych gotowych możliwa jest natychmiastowa aplikacja. Gotowa masa szpachlowa nie wymaga mieszadła, nie ma potrzeby zamartwiania się o nieodpowiednią konsystencję. Zaletą jest długi okres ważności produktu.

Gotowe masy szpachlowe

Gotowa gładź szpachlowa jest ceniona zwłaszcza w mieszkaniach oraz nowym budownictwie, ponieważ wystarczy dać cienką warstwę tzw. mgiełka o grubości 1 mm. Można to zrobić za pomocą sypkiej gładzi, ale nie będą one wtedy tak precyzyjne. Przez zastosowanie masy szpachlowej nie trzeba się martwić się zbytnio podłożem – z racji, że przyczepność pozwala na nałożenie jej nawet na pomalowane ściany. Nie ma potrzeby nakładania gładzi gipsowej. Gotowa masa szpachlowa potrzebuje odpowiednich narzędzi np. szpachelki kątowej. Dzięki temu można wykonać narożniki ścian. Powierzchnia powinna zostać zabezpieczona folią malarską.

Jak przygotować masę szpachlową?

Masa szpachlowa to zazwyczaj sucha mieszanka, często gipsowa, którą łatwo rozrabia się z wodą (część ma postać gotowej masy szpachlowej w formie pasty). Daje możliwość naprawiania ubytków, rys oraz pęknięć. Dodatkowo wygładza powierzchnię, np. przed malowaniem, tapetowaniem, nakładaniem tynków strukturalnych i cienkich warstw mas dekoracyjnych. Stosuje się je do szpachlowania ścian, wypełniania ubytków w tynkach wewnątrz pomieszczeń oraz tworzenia sztukaterii. 

Co warto wiedzieć o masie szpachlowej
Co warto wiedzieć o masie szpachlowej?

Grunty do ścian – rodzaje

Grunty malarskie do ścian można podzielić na kilka gatunków. Mają one wszelakie zastosowanie. Mogą być one wykorzystywane na różnych powierzchniach np. do wygładzania powierzchni. W zależności od podłoża wyróżnia się:

  • Grunty pod tynk – przed malowaniem należy zagruntować pod tynk. Wyróżniający jest się grunt głęboko penetrujący. Ma on właściwości, które wpływają na odpowiednią porowatość oraz chłonność podłoża. Jest najczęściej wybieranym gruntem do ścian podczas prac remontowych.
  • Grunty pod farbę – farba gruntująca, gdy maluje się ściany farbą. Można również zastosować środek uniwersalny. W przypadku zniszczonej ściany doskonale sprawdza się grunt wzmacniający.  Ważne jest, aby między malowaniem a gruntowaniem minęły około 24 godziny. W innym przypadku farba gruntująca nie zadziała.
  • Grunty na elewację – warto wiedzieć, że grunty dają możliwość nakładania również na zewnątrz budynku. Farba podkładowa do ścian w tym przypadku jest odporna na różne czynniki atmosferyczne. Grunt musi być odporny na wilgoć. Doskonale nadaje się do tego grunt głęboko penetrujący.  Dodatkowo grunt do ścian musi być niepalny.
  • Grunty do betonu – na betonową powierzchnię ścian sprawdzają się preparaty szczepne, które mają konsystencje jak gęsta farba. Taki grunt będzie przylegał do betonu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej – przejdź do oferty gruntów do ścian.

Oceń: post