Izolacja dachu to projekt, którego znaczenie jest dobrze znane. Od fazy budowy należy zwrócić uwagę na ten etap. Nie wystarczy kupić energooszczędne materiały do budowy i izolacji ścian, o ile dach nie jest odpowiednio izolowany. Elementy konstrukcyjne dachu takie jak świetliki w dachu dachu płaskim, wyłazy na dach także powinny być odpowiednio ocieplone. Chcemy komfortowej temperatury domu przez cały rok i niskich kosztów utrzymania. Jest to możliwe za pomocą zewnętrznej izolacji termicznej, z wzmianką, że największa strata ciepła ma miejsce przez dach, ponad 30% całości. Dlatego jeśli jesteś na tym etapie i chcesz osiągnąć bardzo dobrą izolację dachu domu, zapraszamy do zapoznania się z tym artykułem, aby dowiedzieć się z tajemnic specjalistów z doświadczeniem w tej dziedzinie.

Wybierz odpowiedni materiał izolacyjny

Na pewno chcesz wydajnej izolacji w atrakcyjnej cenie. Od samego początku należy zauważyć, że inwestycja w system termiczny dachu jest długoterminowa, a koszty są amortyzowane z powodu niższych rachunków za utrzymanie.

Ważne jest, aby wiedzieć, że istniejące materiały termoizolacyjne mają cechy, które sprawiają, że nadają się do różnych rodzajów zastosowań:

 • fundamenty, gniazda – zalecany jest wytłaczany polistyren, ponieważ ma wysoką odporność na ściskanie ( nie zmienia swojego kształtu );
 • fasady, ściany wewnętrzne – stosowany jest styropian, który jest specjalnie zaprojektowany do pomieszczeń bez dużego obciążenia;
 • pochyły dach i poddasze mieszkalne – zalecana jest wełna ze szkła mineralnego, rozwiązanie, które doskonale się dostosowuje:
 • deski są elastyczne, dzięki czemu można je łatwo stosować w nieregularnych lub trudno dostępnych miejscach, takich jak strych;
 • płyty są o 60% lżejsze niż styropian lub wełna szklana (, które są sztywnymi materiałami ) i oferują tę zaletę, że nie obciążają konstrukcji oporowej dachu;
 • sytuacje szczególne: taras lub dach domu położony w pobliżu dużych źródeł hałasu ( np. autostrada ) – zalecana bazaltowa wata, która ma wyższą wytrzymałość mechaniczną (, charakteryzuje się sztywnymi płytami ), a jednocześnie zapewnia lepszą izolację akustyczną;
 • Podsumowując, najbardziej wysunięty system zostanie wybrany zgodnie z wymaganiami dotyczącymi izolacji, które należy spełnić. Aby odpowiedzieć na pytanie basaltica lub styropianowa bawełna lub mieć bardzo dobry przegląd tych głównych materiałów izolacyjnych,

Zainstaluj folię antykondensacyjną jako pierwszą warstwę

Wybrany materiał izolacyjny nie jest zamontowany bezpośrednio na powierzchni dachu, pierwsza warstwa będzie reprezentowana przez folię hydroizolacyjną ( ochrona ). Szczelność jest ważnym czynnikiem, ponieważ ogranicza utratę gorącego lub zimnego powietrza przez miejsca łączenia materiałów. Dlatego właściwie wykonana izolacja rozpocznie się od zastosowania folii antykondensacyjnej, poniżej której są jej zalety:

 • zapobiega przedostawaniu się wody;
 • zatrzymuje zjawisko kondensacji;
 • zatrzymuje tworzenie się pleśni;
 • chroni przed zimnym powietrzem wytwarzanym przez wiatr;

Jak zamontować folię antykondensacyjną?

ocieplanie dachu krokwie tartak krawczyk
ocieplanie dachu krokwie tartak krawczyk

Folia dyfuzyjna ( antykondensy ) jest montowana za krokwiami w fazach poziomych, zaczynając od grzbietu do okapów odgórnych, tak, że tworzona kondensacja nie infiltruje stawów i nie dociera do wełny mineralnej. Jest on zamocowany w zszywkach, a nakładanie się jednej folii na drugą zaleca się co najmniej 10 cm. Wszystkie zakładki zostaną uszczelnione samoprzylepnymi paskami uszczelniającymi.

Mierzy, że wełna mineralna jest nieco większa niż odległość między krokwiami.

Jak się dowiedziałeś, wełna mineralna zalecana jako rozwiązanie do izolacji dachu ma tę zaletę, że jest elastyczna, lekka, dzięki czemu możesz sobie z nią poradzić bez trudności. Należy go zmierzyć i przyciąć do rozmiaru odpowiadającego odległości między krokwiami.

Zalecane jest, aby wełna mineralna była szersza niż odległość między belkami o 0,5 – 1 cm. W ten sposób ustawienie fazy izolacji termicznej między krokwiami będzie łatwe do wymuszenia i pozostanie stabilne.

Wiedz: wełna mineralna jest dostarczana w prasowanych i zrolowanych materacach, które natychmiast wracają do pierwotnego kształtu. Przycinaj bardzo łatwo do pożądanego rozmiaru za pomocą noża do cięcia wełny mineralnej.

Zamontuj dwie warstwy wełny ze szkła mineralnego

Po włożeniu kawałka wełny ze szkła mineralnego między krokwie proces się nie kończy. Kolejnym etapem jest instalacja nad systemem termicznym drewnianego lub metalowego szkieletu, co pozwoli na umieszczenie drugiej warstwy materiału termoizolacyjnego. Prawdopodobnie zastanawiasz się, dlaczego on tego potrzebuje. Za jego pomocą przykryjesz krokwie i pierwszą warstwę wełny mineralnej, zapewniając jednolitość termiczną całego zestawu.

Innymi słowy, druga warstwa izolacji jest niezbędna do zmniejszenia mostów termicznych w pobliżu krokwi. Co to jest most termiczny? Jest to słabo izolowana część, która prowadzi do utraty ciepła.

Jak zamontowana jest druga warstwa izolacji?

Druga warstwa wełny mineralnej z izolacją termiczną jest umieszczona poprzecznie, między krokwiami a profilami metalowymi / drewnianymi. Luki w szkielecie zostaną wypełnione, aby nie było wolnego miejsca. W takim przypadku musisz wykonać pomiary, wyciąć mineralną watę i zainstalować ją kawałek po kawałku, naciskając.

Zainstaluj barierę parową

Bariera pary jest ważna, ponieważ zapobiega kondensacji i zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wełny mineralnej, co oznacza, że nie straci swoich właściwości termicznych. Mocowanie odbywa się za pomocą dwustronnych uszczelnień samoprzylepnych, a następnie zakończenie montażu izolacji termicznej kończy się instalacją płyty gipsowo-kartonowej.

Wiedz: Folia przeciwprzeciwowa zamontowana na początku jako pierwsza warstwa, nie anuluje zastosowania bariery pary. Każda z nich ma swoją rolę dobrze określoną. Pierwszy chroni przed przenikaniem wody z zewnątrz, a drugi zapobiega przenikaniu oparów do domu.

Aby uzyskać więcej informacji na temat wyboru materiałów izolacyjnych, nie wahaj się zapytać specjalistów , w sklepie lub telefonicznie, ze względu na świadczoną przez nas usługę doradczą. Zadzwoń do nas, a my odpowiemy na pytania dotyczące wyboru materiałów, potrzeby projektu lub instrukcji montażu.

5/5 - (1 vote)