Chociaż zimną glebę lub schłodzone jesienią powietrze postrzegamy jako zimne, świat jest zupełnie inaczej postrzegany przez system ogrzewania geotermalnego. Gdy temperatura zewnętrzna spada do wartości jednocyfrowej lub nawet ujemnej, pompy ciepła są w stanie odebrać przynajmniej część ciepła z otoczenia i przekazać je do domu. Co to jest ogrzewanie geotermalne, w jaki sposób jeden rodzaj ogrzewania jest lepszy od drugiego i ile kosztuje taki system?

Co to jest ogrzewanie geotermalne?

Ogrzewanie geotermalne polega na pobieraniu energii cieplnej z natury i wykorzystywaniu jej do ogrzewania pomieszczeń. Ciepło można pozyskiwać z gleby, wody i powietrza. Wymaga to pomp ciepła, które są podzielone ze względu na sposób poboru ciepła: woda gruntowa (ciepło pobierane z gruntu można wykorzystać do podgrzania wody, którą ogrzewamy dom), woda-woda, powietrze-woda i powietrze – powietrze. Pompy ciepła działają na energię elektryczną, więc za ich zużycie płacisz rachunki za ogrzewanie.

W celu zapewnienia ekonomicznego ogrzewania domu pompą ciepła absolutnie niezbędne jest odpowiednie ocieplenie domu pianką PUR.

Pompa agregatu pompuje medium chłodzące (mieszanina wody / glikolu) w obiegu zamkniętym. Medium pobiera ciepło z kolektora gruntowego, studni gruntowej lub wody gruntowej (za pomocą separatora i wymiennika ciepła) i przekazuje je do pompy ciepła. Pompa ciepła za pomocą nośnika ciepła (parownika) pobiera ciepło z medium i jednocześnie ogrzewa chłodziwo (zasada lodówki) dzięki procesowi ogrzewania. Schłodzone medium chłodzące jest zawracane rurociągiem do studni, gdzie nadal gromadzi ciepło.

ogrzewanie geotermalne Śląsk
ogrzewanie geotermalne Śląsk

Montaż kolektora geotermalnego w gruncie

Podaje się, że w glebie magazynuje się do 98% energii słonecznej. Zimą temperatura gleby poniżej punktu zamarzania wynosi około 7 stopni, co wystarcza, aby pompa działała prawidłowo. Kolektor ciepła składa się z rur wypełnionych płynem niezamarzającym – taki system odbiera ciepło z gruntu i przekazuje je do pompy ciepła.

Kolektor jest instalowany poniżej poziomu zamarzania i może być zarówno poziomy, jak i pionowy. Warunki klimatyczne i dobre gleby sprawiły, że system gruntowo-wodny jest najpopularniejszy w wielu krajach. Gleba jest wszędzie – wiele osób ma własne działki i może to wykorzystać. Załóżmy, że gleba w Szwecji jest niewdzięczna, więc pompy powietrze-woda są częściej używane.

Najważniejszą rzeczą przy montażu pomp wody gruntowej jest wziąć pod uwagę, że pobór ciepła nie jest mniejszy niż zapotrzebowanie domu, od którego zależy powierzchnia. Jeśli obszar działki jest mniejszy niż potrzebuje Twój dom, jest to już ograniczenie, ale po zainstalowaniu studni ograniczenia powierzchni są znacznie zmniejszone. Dodatkowo źródłem ciepła kolektora poziomego jest słońce, które nagrzewa się latem, a kolektor pionowy wykorzystuje ciepło ziemi, które regeneruje się również zimą.

Instalacja kolektora geotermalnego w zbiorniku wodnym

Kolektor w tym przypadku dobrze pobiera ciepło z wody. System woda-woda jest bardzo wydajny, ponieważ woda gruntowa ma wyższą temperaturę (od +7 stopni do +12 stopni). Jednak aby w pełni wykorzystać tę metodę,

Studnia powinna być wystarczająco płytka, pompa ciepła powinna mieć stały przepływ wody, a w pobliżu powinien znajdować się zbiornik wodny, do którego będzie można odprowadzać zużytą wodę. Teoretycznie istnieje możliwość zainstalowania tego systemu w domu mieszkalnym, ale w praktyce jest to trudne do zrealizowania ze względu na wiele wymagań technicznych dotyczących wody. System woda-woda mógłby być stosowany w fabrykach, które używają tej samej wody zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania – system wodny byłby zamknięty, a jego jakość nie uległaby zmianie.

Dlaczego warto wybrać geotermalną pompę ciepła?

Kupując geotermalną pompę ciepła, możesz zmniejszyć zużycie energii nawet o 80%. Powodem tego jest to, że geotermalna pompa ciepła wykorzystuje ziemię, powierzchnię gleby lub pobliskie jezioro jako główną energię i wszystko jest bezpłatne. Korzyści finansowe zauważysz już w pierwszym miesiącu po zainstalowaniu pompy ciepła, a Twoje rachunki za ogrzewanie będą znacznie niższe.

Klapa zwrotna lub zawór zwrotny jest urządzeniem montowanym w instalacji centralnego ogrzewania, którego głównym celem jest koszty utrzymania prawidłowego kierunku przepływu ciepła tudzież prewencja cofaniu się ciepłego powietrza spośród powrotem do kotła. Klapa zwrotna Navotech działa przez zamknięcie tudzież otwieranie przemocą różnicy ciśnień, co pozwala na koszty utrzymania płynnego przepływu ciepła w instalacji.

Wysoka sprawność pompy ciepła ziemia / woda / woda / woda przyczynia się do szybkiego zwrotu z inwestycji. Drugim powodem, dla którego warto wybrać geotermalną pompę ciepła, jest to, że są one przyjazne dla środowiska. Dzięki magazynowaniu i przetwarzaniu energii słonecznej z ziemi, emisje CO2 są znacznie zmniejszone w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi opartymi na paliwach kopalnych.

Ponieważ geotermalne pompy ciepła są klasyfikowane jako energia odnawialna, nadszedł czas, aby przejść od systemów grzewczych opartych na paliwach kopalnych do znacznie nowocześniejszych systemów energii odnawialnej!

Ogrzewanie geotermalne ile kosztuje?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, odpowiedź uzależniona jest od zbyt wielu czynników. Jednak można powiedzieć z całą pewnością że ogrzewanie geotermalne jest opłacalne. Płacisz raz i więcej się nie martwisz 😉

Oceń: post