Istnieje mit, że domy o klasie efektywności energetycznej A + lub A ++ nie powinny mieć kominów – w przeciwnym razie może ucierpieć szczelność budynku. Producenci nowoczesnych kominów obalają te mity – innowacyjne systemy zapewniają szczelność i zapobiegają utracie ciepła.

Budowa domów energooszczędnych w Polsce rozpoczęła się stosunkowo niedawno. Do ich ogrzewania najczęściej wybierane są bardziej innowacyjne urządzenia grzewcze, najczęściej pompy ciepła. Ekspert z firmy Cermas Polska zajmującej się produkcją systemów kominowych zwrócił uwagę, że nowoczesne urządzenia grzewcze, choć innowacyjne, nie są chronione przed awarią. „Wręcz przeciwnie, im nowocześniejszy sprzęt, tym więcej kłopotów może sprawiać. Przede wszystkim nie każdy fachowiec potrafi naprawić usterki nowoczesnego sprzętu. Potrzebujemy naprawdę wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Ponadto części zamienne nie są już składowane przez handlowców i należy je zamawiać u producentów. Oznacza to, że czas naprawy znacznie się wydłuża, może trwać od kilku dni do tygodnia lub dłużej ”- powiedział Tomasz Sz.. Zdarzają się przypadki, gdy innowacyjne urządzenie grzewcze ulega nieodwracalnej awarii lub jego naprawa jest szczególnie kosztowna – w takim przypadku bardziej racjonalny jest zakup nowego kotła lub pompy ciepła.

Cermas Polska

41-200 Sosnowiec
ul. Ostrogórska 49
NIP 627-27-43-876

Biuro biuro@cermaspolska.pl
Dział handlowy handel@cermaspolska.pl
Doradca techniczny andrzej.cz@cermaspolska.pl
Doradca handlowy aneta.plawecka@cermaspolska.pl
https://www.cermaspolska.pl/kontakt/

Jego zdaniem konieczne jest posiadanie alternatywnego urządzenia grzewczego. I chyba najbardziej racjonalna alternatywa – to kominek lub piec czyli kocioł grzewczy. Tym bardziej, że od dawna proponowane są rozwiązania w zakresie montażu kominów, tak aby elementy konstrukcyjne pozostały szczelne i nie powodowały utraty szczelności przez same kominy. Przykładowo Cermas Polska, lider w dziedzinie systemów kominowych, oferuje aż trzy rodzaje kominów do domów energooszczędnych. Polacy często próbują wykorzystać skandynawskie doświadczenia w budowaniu domów energooszczędnych. A w krajach skandynawskich nie ma obawy przed instalacją kominków czy pieców w nowo budowanych domach, nie ma obawy, że trudniej będzie zaprojektować i wykonać konstrukcję dachu i innych połączeń konstrukcyjnych. Na przykład Norwegowie, którzy zużywają dużo energii elektrycznej do ogrzewania urządzeń, mają prawny obowiązek zainstalowania niezależnego od prądu urządzenia grzewczego w każdym domu mieszkalnym, zwykle kominka lub pieca grzewczego.

wkłady do kominów

wkłady do kominów

Zawsze stosowany jest stalowy system kominowy z wbudowanym kanałem nawiewnym – powietrze do spalania doprowadzane jest również z zewnątrz, a nie z pomieszczenia. Dzięki temu temperatura powietrza w pomieszczeniu pozostaje równa, następuje utrata szczelności, a kominek pracuje wydajniej. Według Cermas Polska instalacja tego systemu kominowego ma kilka zalet. Przede wszystkim istnieje możliwość natychmiastowego zainstalowania w domu kominka i pieca, wystarczy zamontować górną część komina. W pomieszczeniu może nie być nawet otworu w suficie, przykrywającej go płytą gipsowo-kartonową. Oczywiście należy jakoś zanotować środek otworu, aby później dokładnie wyciąć ubytek. Dzięki tak przygotowanemu kominkowi lub piecu można go zainstalować w dowolnym momencie, w ciągu zaledwie kilku godzin lub szybciej .

Kolejną zaletą jest to, że nie ma potrzeby przewidywania dokładnej odległości między kominkiem lub piecem a przygotowanym otworem kominowym – element łączący jest teleskopowy i wyciąga wymagany odstęp do podłączenia. Ten stalowy system kominowy jest wyjątkowo dobrze izolowany i można go zainstalować z zachowaniem odstępu zaledwie 5 cm od ściany. Oprócz systemów kominowych Merkury Gliwice oferuje również piece grzewcze do domów energooszczędnych, co ułatwia wybór produktu. Nagrzewnice te są przeznaczone do pracy z gładkimi kominami powietrznymi i są nie tylko energooszczędne, ale także łatwe w montażu, a także stanowią integralny system z systemem kominowym.

Według eksperta to jeden z najszybciej montowanych systemów kominowych. Bloki ze zintegrowanym kanałem powietrznym montuje się po prostu jeden na drugim. System kominowy Cermas Polska można zainstalować tylko z nowoczesnymi piecami, które są hermetyczne, powietrze do procesu spalania nie pochodzi z pomieszczenia, ale z zewnątrz przez rurę doprowadzającą powietrze. System kominowy Cermas Polska jest wykonany z kamienia lawowego wydobywanego na Islandii. Podczas procesu spalania sadza po prostu wysycha w kominie i nie przykleja się do ścian. Dlatego obsługa tych kominów jest naprawdę prosta.