Spis Treści:
Montaż klimatyzacji Zabrze – Firmy Zajmujące się montażem oraz instalacją klimatyzacji w Zabrzu:
Nie można ignorować jakości instalacji klimatyzatora (AC). W większości przypadków jego nieprawidłowe działanie lub nieprawidłowe działanie wynika z nieprawidłowej instalacji.
Z ogromnego doświadczenia zdobytego z biegiem czasu możemy powiedzieć, że obowiązkowe kroki prawidłowej instalacji podzielonego AC to:
1. Wybór miejsca montażu – Montaż klimatyzacji Zabrze
Miejsce, w którym będzie znajdować się jednostka wewnętrzna, ustala się za obopólną zgodą instalatora i właściciela.
Z chęci obsłużenia całego mieszkania (lub kilku pokoi) jednym urządzeniem klimatycznym, właściciel często proponuje montaż w przedpokoju. To bezkompromisowe rozwiązanie kompromisowe.
Oto dlaczego: zakładając, że na korytarzu jest zapotrzebowanie na zimno (temperatura wzrosła), urządzenie włączy się. Ale ilość powietrza w przedpokoju jest niewielka (właściciel zawsze każe zostawić otwarte drzwi do pomieszczeń, ale to nie jest przekonujący argument, ponieważ naturalna cyrkulacja zimnego powietrza z przedpokoju do pomieszczeń będzie bardzo powoli), urządzenie będzie przez chwilę wytwarzać zimno, po czym się zatrzyma.
Ten cykl włączania i wyłączania będzie często powtarzany. Rzeczywiście, w przypadku urządzeń typu inwerter, ten powtarzający się cykl często nie stanowi problemu, ale w przypadku urządzeń typu split, ich żywotność zostanie znacznie skrócona, a zużycie energii również wzrośnie.
Aby praca pompy ciepła była efektywna ważne jest ocieplenie poddasza pianka PUR. W przeciwnym razie straty ciepła i energii będą drogo nas kosztować.
Kolejną wadą montażu jednostki wewnętrznej w korytarzu jest spadek sprawności klimatyzacji ze względu na dużą długość trasy symbolicznej i czasami brak możliwości odprowadzenia kondensatu wytwarzanego przez jednostkę wewnętrzną.
Dlatego naszą rekomendacją jest zainstalowanie klimatyzatora w jednym z pomieszczeń, w zależności od:
- punkty kardynalne – w pokoju z oknem od południa lub zachodu będzie najgorętsze lato
- czas spędzony w pokoju – jeśli spędzasz więcej czasu w salonie po południu lub wieczorem, dlaczego nie czuć się dobrze?
- wrażliwość ludzi w pokoju – unikaj instalowania klimatyzatora w pokoju dziecięcym (częściej się przeziębią, staną się bardziej wrażliwi) lub w pokoju dziadków (bardziej zadowolą się odrobiną chłodu z drugiego pokój z zainstalowanym klimatyzatorem)
Najlepszym rozwiązaniem (ale też najdroższym) jest zainstalowanie klimatyzatora w każdym pomieszczeniu, w którym odczuwasz taką potrzebę.
Trzeba pamiętać, że klimatyzator dość szybko schłodzi powietrze w pomieszczeniu, ale ściany będą się wychładzać przez dłuższy czas. Dlatego zaleca się, aby urządzenie pracowało jak najdłużej, gdy nie ma nas w pomieszczeniu. Zaoszczędzimy energię i będziemy mieć przyjemne środowisko, gdy będziemy w pomieszczeniu.
Przydatnym rozwiązaniem jest zaprogramowanie klimatyzatora tak, aby włączał się co najmniej pół godziny przed powrotem do domu lub gdy nie ma Cię w domu za pomocą funkcji TIMER.
2. Położenie jednostki klimatyzacji wewnętrznej
Innym ważnym czynnikiem jest pozycja jednostki wewnętrznej klimatyzatora w stosunku do pozycji osób w pomieszczeniu. Nie zaleca się kierowania na Ciebie zimnego powietrza wytwarzanego przez klimatyzator. Należy pamiętać, że jednostka wewnętrzna ma ręcznie (lub automatycznie) regulowane deflektory (łopatki), które umożliwiają określony kierunek przepływu powietrza w pionie (lewo-prawo).Wszystkie klimatyzatory mają również deflektory poziome (łopatki, które otwierają się na początku AC) . Dobrym rozwiązaniem jest skierowanie prądu z deflektorów na źródło ciepła (na przykład okno na południe lub zachód). Montaż klimatyzacji Zabrze wykona usługę montaż w sposób perfekcyjny.
Należy wziąć pod uwagę pozycję przed sufitem. Zasysanie powietrza z pomieszczenia odbywa się przez górną część jednostki wewnętrznej, dlatego należy zachować minimalną odległość od sufitu, w zależności od urządzenia może ona wynosić od absolutnego minimum 8-10 cm do 20-30 cm (zalecane)
Ponadto jednostka wewnętrzna jest zamontowana poziomo, mówię to, ponieważ widziałem jednostki zamontowane pochylone, najwyraźniej w celu odprowadzania skroplin. Jednostka wewnętrzna ma wewnątrz (nachyloną) tacę na skropliny, która umożliwia jej opróżnienie w lewo lub w po prawej stronie urządzenia, w zależności od położenia wylotu rur.
Oferujemy usługi związane z klimatyzacją:
- Koszt klimatyzacji do domu
- Klimatyzacja – ceny
- Montaż pomy ciepła – Śląsk
- Montaż klimatyzacji Śląsk
- Instalacja Klimatyzacji Śląsk
- klimatyzator w mieszkaniu
- montujemy klimatyzację
- klimatyzator z funkcją grzania
- klimatyzacja z funkcją grzania
- klimatyzator w bloku
- klimatyzacja w bloku
3. Wykonanie otworu na trasę chłodniczą
Tutaj może wystąpić kilka sytuacji:
- dziura w ścianie. Można go łatwo wykonać z rdzeniem (jeśli rzemieślnicy coś takiego mają i jeśli materiał, z którego zbudowana jest ściana, jest miękki).
OSTROŻNY! W żadnym wypadku nie wolno wiercić konstrukcji oporowej budynku (belki, pasy)!
- otwór przy ramie okna
- zastąpienie małego szklanego oczka panelem i wykonanie przez niego otworu
Położenie otworu względem jednostki wewnętrznej powinno być nieco niższe niż jego dolna krawędź. Dlaczego? Wraz z dwoma rurami i kablem pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną ułożony zostanie wąż odprowadzający skropliny (specjalny wąż – tłoczony na zewnątrz i gładki od wewnątrz) , który umożliwia odprowadzanie skroplin podczas pracy powietrza kondycjonowanie w trybie chłodzenia lub osuszania. Tę rurę należy montować z lekkim nachyleniem na zewnątrz. Wyjdzie z trasą chłodniczą przez dolną część jednostki wewnętrznej, a następnie przez otwór wykonany w ścianie na zewnątrz.
Jeśli chcesz uzyskać estetyczny wygląd na końcu instalacji, zalecamy umieszczenie wiązki zawierającej rury, kabel i rurkę spustową w kanale kablowym (lub barwienie opaski ). Jeśli będzie szerszy niż wiązka (która ma średnicę 6-7 cm), odpowiednio 8-10 cm, to (kanał kablowy) można umieścić poziomo (w przedłużeniu jednostki wewnętrznej), a nachylenie będzie należy wykonać, umieszczając nachyloną wiązkę w kanale kablowym.
Gdybyśmy mówili o rurce spustowej, dobrze i miło byłoby zainteresować się losem powstałej cieczy podczas pracy (kondensacja).
Jeśli powstałe krople spadną na jednostkę zewnętrzną sąsiada pod tobą lub na parapet jego okna, możesz być pewien, że zostaniesz poproszony o zrobienie czegoś.
Rozwiązanie? Kawałek rury polipropylenowej lub peksalowej o długości 60-80 cm. Rura zostanie przymocowana do wspornika jednostki zewnętrznej i połączona z rurką kondensatu. W ten sposób powstały kondensat nie przedostanie się na ścianę. Rozwiązaniem jest również wywiercenie otworu w rurze kanalizacji deszczowej i podłączenie do niej rury kondensatu.
Jeśli nie jest możliwe zapewnienie minimalnego nachylenia rury kondensatu, dobrze jest wiedzieć, że można zastosować pompę kondensatu. Zapewnia to odprowadzenie skroplin z tacy na określonej wysokości i maksymalnej odległości (to główne parametry pompy).
4. Instalacja jednostki zewnętrznej w Zabrzu
Jednostkę zewnętrzną montuje się na zewnątrz budynku (obowiązkowo), na ścianie, na podłodze (chodnik, otwarty balkon itp.) lub można przymocować do sufitu za pomocą odpowiednich wsporników . Niezależnie od rodzaju wsporników zaleca się, aby montaż na nich jednostki zewnętrznej odbywał się na amortyzatorach drgań (nie będą przenoszone w ścianie).
W przypadku montażu ściennego należy rozważyć, czy nadal (ściana) ma system grzewczy. Jeśli ściana nie jest jeszcze ocieplona, pamiętaj, że z czasem możesz ją ocieplić, a wybór pary wsporników dłuższych o 10 cm od początku nie będzie kosztować.
Należy pamiętać, że cyrkulacja powietrza przez jednostkę zewnętrzną odbywa się od ściany na zewnątrz. Niestety widziałem wiele jednostek zewnętrznych montowanych, gdy ściana nie była jeszcze ocieplona, przyszli „rzemieślnicy” i wykonali izolację, pozostawiając odległość 2-3 cm między urządzeniem a ścianą. A właściciel nie podjął żadnych działań naprawczych (wymiany konsol na dłuższe lub rozbudowy istniejących). Wkrótce doprowadzi to do przeciążenia sprężarki chłodniczej i jej awarii. Ponadto zużycie energii wzrośnie ze względu na brak chłodzenia skraplacza znajdującego się na jednostce zewnętrznej.
Należy pamiętać, że na końcu odległość między jednostką zewnętrzną a ścianą powinna wynosić co najmniej 10-15 cm. Im większa odległość, tym lepiej. Obieg powietrza będzie łatwiejszy, skraplacz będzie się lepiej chłodził.
Do każdego rodzaju ściany potrzebny jest odpowiedni zestaw montażowy do wsporników (kołki + wkręty do drewna).
Jeśli ściana jest już zaizolowana termicznie, konieczne będzie zastosowanie normalnych kołków, ale dłuższych wkrętów do kołków o grubości izolacji (np. 200 mm w przypadku izolacji 10 cm). Pomiędzy ścianą a konsolą do wkrętu do drewna zostanie przymocowana rura polipropylenowa o średnicy 20 lub 25 mm i długości izolacji (w powyższym przypadku 100 mm).
Zaleca się osłonięcie zewnętrznej części trasy chłodniczej rurą karbowaną z PVC lub kanałem kablowym z PVC, aby uniknąć uszkodzenia izolacji na rurach trasy chłodniczej (ptaki mają „zwyczaj” używania izolacji do budowy gniazd).
W tym miejscu nie możemy zapomnieć o tym, że każdy zespół będzie musiał respektować ochronę pracy. Wszyscy widzieliśmy na Facebooku zdjęcia, na których mistrz wisiał z okna do góry nogami, trzymając się za pasek kolegi!
Jako właściciel lepiej nie pozwalać im na kontynuowanie instalacji, niż podejmować takie ryzyko.
5. Podczas instalacji typu split AC należy również wziąć pod uwagę długość ścieżki chłodniczej.
Jeśli odległość między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną jest bardzo mała, osoba instalująca urządzenie będzie musiała pozostawić trasę o minimalnej długości 1,5 metra. Nadmiar jest zwijany i umieszczany obok jednostki zewnętrznej.
Jeśli chodzi o maksymalną długość trasy chłodniczej, jest to konstruktywny parametr każdego urządzenia i jest określony w karcie technicznej. Tam również znajdziesz maksymalną różnicę wysokości pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną, które zapewniają cyrkulację w optymalnych parametrach czynnika chłodniczego.
Sprawdź, czy instalator wykonał pętlę „S” na ścieżce chłodniczej w warunkach montażu jednostki zewnętrznej nad jednostką wewnętrzną (umożliwi to prawidłowe nasmarowanie sprężarki).
- klimatyzatory
- klimatyzator do domu
- klima domowa
- klimatyzator pokojowy
- klimatyzator ścienny
- klimatyzator domowy
- montaż klimatyzatora
- montaż klimatyzacji
- klimatyzator do mieszkania
- klimatyzator split
- klimatyzator w bloku
- klimatyzator kanałowy
- klimatyzator w miszkaniu
- klimatyzacja kanałowa
- klimatyzator z funkcją grzania
- klimatyzator w domu
- klimatyzator w mieszkaniu
- klimatyzator z funkcja grzania
- klimatyzator multisplit
- klimatyzator sufitowy
- klimatyzatory domowe
6. Podłączanie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej w mieszkaniu w Zabrzu
Również z doświadczenia, gdy wybierasz ekipę, która zainstaluje klimatyzator, oprócz ceny i czasu oczekiwania na montaż, bardzo wskazane jest zapytać ich, czy opróżnią instalację. Do tego będą potrzebować pompy próżniowej .
Nowe urządzenie pochodzi z fabryki załadowane wymaganą ilością freonu. Niestety, ze względu na szybkość lub ignorancję, niektórzy „rzemieślnicy” nie uciekają się do odkurzania trasy chłodniczej (która teraz obejmuje również jednostkę wewnętrzną i samą trasę rur). Nawet w przypadku bardzo krótkiej trasy rur odkurzanie jest OBOWIĄZKOWE. Nie twierdzę, że urządzenie nie będzie działać bez odkurzania, ale nie będzie działać w optymalnych parametrach, czyli przy większym zużyciu energii.
Odkurzanie instalacji pozwoli również na sprawdzenie połączeń trasy chłodniczej, co pozwoli zaoszczędzić na kolejnych wydatkach spowodowanych wyciekami czynnika chłodniczego (freonu) spowodowanymi niesprawną instalacją.
Podsumowując, chciałbym pogratulować tym zespołom instalatorów, które zbierają powstały bałagan podczas instalacji. To normalne!