UŻYCIE KAMIENIA DO DEKORACJI STAWU

Skąd wziąć kamienie do stawu ogrodowego

Rozważając, skąd wziąć materiały do ​​projektowania sztucznego stawu, możesz wybrać jedną z dwóch opcji:

 1. Po pewnym czasie i wysiłku można znaleźć naturalne głazy i kamyki . Robią to na terenach przemysłowych żwirowni lub tylko sporadycznie na plantacjach leśnych lub w pobliżu naturalnych zbiorników. W tym przypadku koszt gotówki będzie bardzo znikomy i ograniczy się do kosztów transportu materiału.
 2. Jeśli nie lubisz zwiedzać okolicy w poszukiwaniu pięknych materiałów wykończeniowych, możesz po prostu kupić wszystko, czego potrzebujesz w sklepach specjalistycznych, a nawet skorzystać z usługi dostawy. Jednocześnie zaoszczędzisz czas i wysiłek, ale musisz zapłacić całkiem przyzwoitą kwotę. Taką usługę oferuje Skład Kruszyw Pyskowicach.

Który kamień jest najbardziej odpowiedni do stawu

Do dekoracji stawu można użyć różnych kamieni naturalnych i sztucznych.

Ważny! Jeśli Twój sztuczny staw został stworzony z materiałów filmowych, nie powinieneś umieszczać w nim głazów o ostrych krawędziach, a także zbyt ciężkich okazów.

W takim przypadku warto pamiętać o kilku niuansach:

 1. Podczas dekorowania stawu estetycznie wyglądają duże głazy z 1/2 wody. Obecność mchu na takim kamieniu wygląda bardzo malowniczo. Ale aby mech mógł rosnąć, potrzebuje cienia.
 2. Gdy wapień jest używany jako materiał wykończeniowy, woda alkalizuje. Jeśli w tym samym czasie nadal będzie intensywne oświetlenie, woda w stawie zakwitnie i nabierze zielonego odcienia.
 3. Krawędź zbiornika nie powinna być wyłożona samymi masywnymi kamieniami. Stworzy to bolesne, natrętne wrażenie. Obrzeża kamienne wyglądają najlepiej, gdy są przeplatane wyspami roślinnymi i garbami piasku.
 4. Materiał użyty do wykończenia zbiornika powinien pasować do wykończenia zabudowy terenu. Na przykład, jeśli dom jest ozdobiony dzikim kamieniem, wskazane jest pokrycie stawu w tym samym stylu.

Właściwości sztucznego kamienia

Jeśli chcesz uniknąć zatrudniania sprzętu i pracowników do ciężkich kawałków materiału wykończeniowego, możesz użyć sztucznego kamienia. Jest to dekoracyjny materiał wykończeniowy wykonany z włókna szklanego. Wewnątrz jest pustka, na dole dziura.

Czy wiesz? Najcenniejszy kamień na świecie uważany jest za diament i zawiera tylko jeden pierwiastek chemiczny. – węgiel.

Wygląd takich głazów bywa nie do odróżnienia od prawdziwych (jeśli są wykonane jako imitacja dzikiego materiału). Są bardzo wygodne w użyciu, jeśli chodzi o osprzęt maskujący (pompy, rury, zespoły techniczne). Szczególnie korzystne jest zastąpienie naturalnych gigantycznych głazów sztucznymi, co pozwala zaoszczędzić wiele kosztów pracy i transportu.

kamienie ozdobne - Kamienie ogrodowe, otaczaki, kamienie ozdobne

Jak zrobić ogrodzenie kamieni stawowych

Po wzmocnieniu brzegu stawu zwykle na brzegach widoczny jest film z kauczuku butylowego. Możesz użyć piasku, kamyków i większych skał, aby ukryć jego obecność. Ułożono tam rurę drenażową, zasypując ją gruzem.

Dowozimy kruszywa, kamienie, żwir itp.:

Zbrosławice, Ptakowice, Miedary, Wilkowice, Laryszów, Kamieniec, Wieszowa, Zawada, Karchowice, Jaśkowice, Księży Las, Połomia, Rybna, Opatowice, Repty Śląskie, Strzybnica, Pniowiec, Tarnowskie Góry, Bytom, Górniki, Stolarzowice, Sucha Góra, Tworóg, Brynek, Nowa Wieś Tworoska, Hanusek, Boruszowice, Miasteczko Śląskie, Zalew Chechło, Nowe Chechło, Świerklaniec, Orzech, Nakło Śląskie, Radzionków, Łubie, Łubki, Jasiona, Kopienica, Wielowieś, Kotków, Wojska, Szałsza, Przezchlebie, Jaśkowice, Czekanów, Gliwice, Czechowice koło Gliwic, Żerniki, Zabrze, Grzybowice, Łabędy, Świętoszowice, Pyskowice, Dzierżno, Osiedle Mikoszowina, Lubliniec, Kokotek, Pusta Kuźnica

Wybór kamieni według rozmiaru

Zanim zaczniesz wykładać oczko wodne, musisz wybrać następujący rozmiar materiału:

 1. Wzdłuż krawędzi warto posypać gruz lub kamyki, piasek i kilka dużych kamieni. Wizualnie materiały te podkreślą kształt i granice zbiornika.
 2. W płytkiej wodzie małe kamyki są zwykle porozrzucane, a na nich można umieścić kilka dużych głazów biegnących pod wodą.
 3. Jeśli zbiornik jest głębszy niż 1 m, dno jest zwykle niewidoczne i nie jest potrzebny żaden wystrój. Jeśli jednak na dnie zostanie zainstalowany bardzo duży głaz, będzie on widoczny przez słup wody i doda tajemnicy stawowi.
 4. Możesz umieścić 2-3 duże głazy na brzegu i na wyspie (jeśli są).

Połóż kamienie na stawie

Różne kształty, rozmiary i funkcjonalność sztucznych zbiorników dają różne możliwości układania kamienia dekoracyjnego.

Ważny! Dekorując sztuczny zbiornik kamieniami, należy wziąć materiał o tym samym kolorze i fakturze, ale o różnej wielkości. Kształty o tym samym rozmiarze i kształcie odbiorą indywidualność kompozycji.

Aby staw wyglądał estetycznie i był niewygodny w użyciu, powinieneś zapoznać się z głównymi opcjami układania materiału:

 1. Jeśli na folii gumowej jest miękka krawędź, zaleca się nałożenie włókniny i losowe umieszczenie dużych kamieni i głazów. Następnie dodaj do kompozycji piasek, żwir lub kamyki. Zaletą wysypywania jest prostota i przyjazność dla środowiska. Wady obejmują niewygodne mycie zbiornika, jeśli kamyki i kamienie są umieszczane bezpośrednio na podłożu z włókniny. Jeśli po kilku latach chcesz uniknąć problemów z płukaniem, powinieneś stworzyć pod kamieniami solidny fundament, np. beton.
 2. Jeśli w stawie utworzy się stroma skarpa, tylko profesjonalista będzie w stanie ją położyć. W tym przypadku stosuje się kamyki i płaskie kamienie o średnicy do 20 cm. Materiały są ułożone na końcach w stosunku do linii brzegowej przy użyciu roztworu. Taki mur jest używany na dużej głębokości zbiornika i na małej powierzchni.
 3. Jeśli staw jest przeznaczony nie tylko do dekoracji salonu, ale także do kąpieli, jego brzegi ozdobione są dużymi kamykami lub dużymi zaokrąglonymi kamieniami.
 4. Jeśli wokół stawu znajduje się przyległa plaża, krawędź można ułożyć z tego samego materiału, co sama platforma. Mur musi być o 7 cm wyższy od wody, aby uniknąć trwałego przelewania i ukryć folię. Jednocześnie na wypadek deszczu lub powodzi konieczne jest zorganizowanie systemu odwadniającego.

Mocowanie cementu

Dekoracja zbiorników blokami i kamieniami odbywa się zarówno z roztworem, jak i bez niego. Zastosowanie rozwiązania jest niezbędne, gdy właściciele chcą wzmocnić wybrzeże: przy samych ścianach (nachylenie większe niż 30°), a także tam, gdzie należy zastosować sprzęt do kąpieli aktywnych. Cement powinien być marki M300, jego proporcja w mieszaninie z piaskiem wynosi 1: 3. Rozcieńczyć kompozycję wodą do gęstej śmietany. Dodaje się płynne szkło (10%) i wszystko energicznie miesza.

Czy wiesz? W pobliżu San Francisco znajdują się słone stawy. Są sztucznie stworzone do wydobywania soli morskiej. Jeśli przelecisz nad tymi stawami, to od góry wyglądają jak jasne koralowce z powodu rosnących w nich glonów i mikroorganizmów.

Po nałożeniu mieszanki w samolocie kładzie się kamień. W takim przypadku materiał należy zwilżyć wodą. Jeśli ma kształt okrągły, musi być zanurzony w roztworze o wartości 2/3 wartości, w przeciwnym razie istnieje ryzyko wypadnięcia materiału podczas pracy. Trzy dni po ułożeniu można napełnić staw wodą … Należy pamiętać, że taka dekoracja to złożony i czasochłonny proces. Przed posadzeniem głazów i kamieni na zaprawie cementowej należy najpierw „z grubsza” złożyć całą kompozycję.

Pozwoli to zidentyfikować i wyeliminować wady estetyczne. Sztuczny staw na terenie obiektu jest szczególną dumą właścicieli. Miło jest spędzić czas nad stawem czytając książkę lub filiżankę herbaty. Ponadto obecność takiego „zapału” może zaskoczyć gości. Znając i przestrzegając zasad dekoracji czołgów, możesz osiągnąć wspaniałe rezultaty nawet własnymi rękami.

Aby mieć w stawie zawsze dobrej jakości wodę warto zastanowić się nad wywierceniem studni głębinowej, to bardzo przydatne rozwiązanie dla osób posiadających ogrody ze stawem , basenem oraz dużą ilością roślin, które należy podlewać. Jeśli nie masz dużo czasu na zajmowaniem się swoim ogrodem, są firmy zajmujące się konserwacją terenów zielonych . My ze swojej strony polecamy firmę CleanMaster z Zabrza.

Oceń: post