Ludzie, którzy znikają w tajemniczych okolicznościach, sprawiają wiele bólu swoim bliskim. Piotr , szef jednostki policji kryminalnej zajmującej się poszukiwaniem osób zaginionych, mówi, że ich losy są bardzo różne. Niektórzy z zaginionych są bezpieczni i żywi, ale nie chcą, aby władze informowały ich krewnych, którzy żyją w ciemności, o ich miejscu pobytu.

Szok, ból, rozpacz i rozpaczliwe wysiłki, aby poznać prawdę. Krewni osób zaginionych spotykają się z takimi emocjami . Raporty osób, które opuściły dom, zaginęły i prośby o pomoc są regularnie publikowane na portalach społecznościowych. Społeczność reaguje na nich bardzo wrażliwie: dzielą się wołaniem o pomoc ofiar żyjących w smutku, tworzą różne wersje, zastanawiają się, jak mogły się potoczyć losy nieszczęśników. Doniesienia o zaginionych młodych dziewczynach w szczególności podsycają nastroje w przestrzeni wirtualnej. Wkrótce toczą się dyskusje na temat szalejących porywaczy, przymusowego zabierania dziewczynek do pracy za granicą lub sprzedawania ich narządów do przeszczepów. Tak narodził się wyjątkowy gatunek zwany „miejskimi legendami ” .

Prywatny Detektyw Zabrze – Śląsk :

Funkcjonariusze wyspecjalizowanej jednostki policji kryminalnej zaangażowani w ich poszukiwanie najlepiej wiedzą, jaki los spotyka zaginionych . I wydział Komisji Śledczej ds. Poważnych Zbrodni Komisariatu Komendy Głównej Policji na Śląsku. To jego oficerowie każdego dnia odkrywają najciemniejsze tajemnice zaginionych i poszukują ich. Według Jacka , szefa tego wydziału, ujawniana prawda jest często szokująca. Często okazuje się, że ofiary żyją i mają się dobrze, ale nie chcą już komunikować się z najbliższymi.

  • Twój wydział szuka osób zaginionych. Ilu jest teraz w Katowicach takich ludzi, którzy stanowią zaginionych?

– W Katowicach zaginęło 41 osób, które są poszukiwane przez policję. Ta liczba ciągle się zmienia, tylko w tym roku przestaliśmy szukać 124 osób.

Wiele poszukiwanych osób to dzieci uciekające z ośrodków socjalizacyjnych. To zjawisko jest dużym problemem. Aby go rozwiązać, potrzebna byłaby większa uwaga pracowników socjalnych opiekujących się tymi dziećmi. Nasi funkcjonariusze znają na pamięć imiona dzieci i młodzieży, dla których uciekanie z placówek opiekuńczych stało się sposobem na życie. Ci nieletni uciekają co drugi dzień. Doskonale zdają sobie sprawę, że nie ma skutecznych środków zaradczych na ucieczkę.

Ostatnio zdarzył się przypadek, gdy siedmioletnia dziewczynka wyszła z domu i zaginęła. Na jej poszukiwanie wysłano dużą ilość policji. Znaleźliśmy dziecko. Okazało się, że uciekła z domu, bo chciała zamieszkać w ośrodku socjalizacyjnym. Ta dziewczyna poznała dzieci z tej placówki w szkole, była pod wrażeniem opowieści uczniów, że nie trzeba wykonywać żadnych prac domowych. Nie ma potrzeby ścielenia łóżka, zmywania naczyń, sprzątania pokoju.

Jeżeli małoletni spóźnia się z powrotem do placówki, personel domu opieki nie chce ryzykować i niezwłocznie informuje o tym policję. Rozpoczynamy postępowanie przygotowawcze. Nawet gdy dziecko wróci tego samego dnia, badanie nie jest szybko przerywane. Takie przypadki zniekształcają statystyki, więc na pierwszy rzut oka wydaje się, że w Katowicach codziennie ginie wiele osób. Ostatnio zdarzył się przypadek, gdy siedmioletnia dziewczynka wyszła z domu i zaginęła. Na jej poszukiwanie wysłano dużą policję. Znaleźliśmy dziecko. Okazało się, że uciekła z domu, bo chciała zamieszkać w ośrodku socjalizacyjnym. Ta dziewczyna poznała dzieci z tej placówki w szkole, była pod wrażeniem opowieści uczniów, że nie trzeba wykonywać żadnych prac domowych. Nie ma potrzeby ścielenia łóżka, zmywania naczyń, sprzątania pokoju. Ten styl życia wywarł na dziewczynie tak duże wrażenie, że postanowiła uciec z domu rodziców i zamieszkać w tzw. internacie.

  • Kiedy policja zaczyna szukać zaginionej osoby?
  • Wyszukiwanie rozpocznie się natychmiast po odebraniu wiadomości. O ile mi wiadomo, w czasach sowieckich rozpoczęto ją po trzech dniach. Do dziś mit ten jest bardzo popularny, ludzie wciąż wierzą, że władze nie zaczną od razu szukać zaginionego, tylko poczekają trzy dni.
poszukiwanie osób zaginionych
poszukiwanie osób zaginionych

Gdyby obowiązywała zasada trzydniowego oczekiwania, sytuacja byłaby zupełnie inna. Bo około 70 procent w tym okresie osoby zaginione wracają do domu lub kontaktują się z bliskimi. Niestety, reszta zaginionych dokonuje innych wyborów. Wielu z nich decyduje się opuścić ten świat, niektórzy zostawiają pożegnalne kartki dla swoich bliskich, inni nie. Te fatalne decyzje nie są podejmowane spontanicznie. Przede wszystkim jego bliscy powinni zwracać uwagę na zmienione zachowanie osoby, pewne wskazówki i kontaktować się ze specjalistami udzielającymi pomocy psychologicznej. Wiele samobójców znajduje się w ich domach. Jeśli człowiek w swoim otoczeniu nie chce porzucać życia i wybiera do tego inne miejsce, nie jest łatwo go znaleźć.

Na przykład w Wielkiej Brytanii policja nie poszukuje zaginionych dorosłych, chyba że wiadomo, że padli ofiarą przestępstwa. Nasze prośby o odnalezienie zaginionej osoby są ignorowane przez organy ścigania w Anglii. Również prośby o odnalezienie i aresztowanie osoby, która unika wspierania dzieci, nie płaci alimentów. Otrzymujemy standardową odpowiedź, że w ich kraju nie jest to przestępstwo.

Gdy osoba dorosła oświadczy, że nie chce, aby dane o jego obecności zostały przekazane wnioskodawcy, nie mamy do tego prawa. Nie możemy powiedzieć ani matce, ani ojcu, ani żonie, gdzie mieszka teraz osoba, która opuściła dom i nie utrzymuje z nią kontaktu. Informujemy, że żyje i ma się dobrze.

Nasza praca jest szczególnie ułatwiona, jeśli krewni zaginionej osoby dostarczą jej aktualne zdjęcie. Jest to bardzo ważne, ponieważ wraz z wiekiem wygląd zmienia się. Niezbędne jest również przekazanie urzędnikom jak najbardziej szczegółowych informacji o kręgu znajomych osoby zaginionej, miejscach, do których jest przyzwyczajony. Im więcej informacji uzyskamy, tym szybciej możemy pomóc dręczonym niepewnością bliskim osoby zaginionej.

poszukiwanie osób zaginionych Gliwice
poszukiwanie osób zaginionych Gliwice

Gdy osoba komunikuje się bezpośrednio z personelem Centrum Pomocy Ogólnej, jej życie i zdrowie nie są zagrożone, nie jest konieczne wysyłanie w niebo śmigłowców straży granicznej, wyposażonych w kamery termowizyjne zdolne do wykrywania źródeł ciepła. W lesie jeżdżą samochody policjantów z włączonymi syrenami i światłami ostrzegawczymi w nocy. Gdy zagubiona osoba usłyszy syrenę policyjną, może zorientować się w jakim kierunku iść, a także zgłosić swoje działania telefonicznie operatorom Centrum Pomocy Ogólnej. Wszystkie informacje przekazują funkcjonariuszom prowadzącym przeszukanie. W ten sposób znaleziono więcej niż jedną osobę zagubioną w lesie. Jednak każdy przypadek jest inny, każdorazowe poszukiwanie osoby zaginionej wymaga wykorzystania zgromadzonych doświadczeń, konsultacji z kolegami i zastosowania różnych środków.

Oceń: post