Kiedy temperatura na zewnątrz zaczyna spadać, a rachunki za prąd rosną, czas zadać sobie pytanie, co robisz źle lub jak postępować, aby pompa ciepła pracowała jak najbardziej ekonomicznie. W ten sposób wydłużysz również żywotność pompy ciepła.

AT-expert

AT-expert sp. z o.o.
ul. Wincentego Janasa 3
42-612 Tarnowskie Góry
NIP 645 257 47 25

Mob.: +48 608 625 704
Mail: [email protected]

J.W. Instal

ul. Jeżmanów 5
Wielowiś 44-187
Powiat: Gliwice
Województwo Ślaskie

Telefon: +48 730 031 088
Email: [email protected]

GreenKW

GREEN KW MARCIN WOJTYNEK
42 – ­600 Tarnowskie Góry
ul. Powstańców Śląskich, nr 16, lok. 4

Michał 602 232 848
Marcin 696 504 304
e-mail: [email protected]

Pompy ciepła działają zupełnie inaczej niż systemy ogrzewania olejem lub gazem ziemnym. Jeśli w przeszłości przyzwyczaiłeś się do wyłączania ogrzewania budynku w nocy lub obniżania temperatury ogrzewania lub nawet suszenia prania na ogrzewanych kaloryferach, będziesz musiał zmienić swoje przyzwyczajenia.

ekonomiczna pompa ciepła
ekonomiczna pompa ciepła

Pięć środków zwiększających wydajność pompy ciepła:

  • Nie wyłączaj pompy ciepła na noc i nie obniżaj temperatury Pompa ciepła pracuje z maksymalną wydajnością tylko wtedy, gdy pracuje w sposób ciągły bez żadnych wyłączeń. Jeżeli była wyłączona w nocy, pompa ciepła musi skompensować różnicę temperatur, jaka wystąpiła podczas jej niepracy, w momencie ponownego uruchomienia oraz podczas jej pracy w ciągu dnia. Ponieważ taryfa za energię elektryczną jest najwyższa w ciągu dnia, zostanie to również odzwierciedlone na rachunku płatniczym na koniec miesiąca.
  • Nie zakrywaj ani nie zamykaj grzejników Gorące powietrze musi swobodnie krążyć w pomieszczeniach. Jeśli ogrzewasz swój dom kaloryferami, nie zakrywaj ich zasłonami, tkaninami lub innymi przedmiotami i nie montuj nad nimi parapetów. Odsuń sofy i meble od grzejników. Nie zamykaj także zaworów grzejników. Jeśli temperatura w domu za bardzo wzrośnie, najlepiej zmniejszyć wartość temperatury na pompie ciepła. Jeśli korzystasz z ogrzewania podłogowego, unikaj dywanów .
  • Temperatura wody nie może spaść poniżej 20 stopni Celsjusza Aby chronić sprężarkę, temperatura wody w pompie ciepła nie może spaść poniżej 20 stopni Celsjusza. Jeżeli temperatura wody w obiegu grzewczym spadnie poniżej 20 stopni Celsjusza, spowoduje to włączenie grzałek elektrycznych, które do działania zużywają dużo energii elektrycznej. Uwaga: zużycie energii elektrycznej może wzrosnąć nawet 5-krotnie!
  • Wybierz tryb ogrzewania zgodnie z krzywą sterowaną pogodą. Instalator pompy ciepła powinien wstępnie ustawić krzywą grzewczą, zarówno w zależności od wymiarów i izolacji cieplnej domu, jak i rodzaju zastosowanego systemu grzewczego. Zamiast stałej krzywej grzewczej, zawsze wybieraj ogrzewanie według krzywej pogodowej. W ten sposób praca pompy ciepła dostosuje się do temperatur powietrza na zewnątrz. Temperatura wody grzewczej będzie się zmieniać w zależności od ilości ciepła, które należy dostarczyć do domu.
  • Zapewnij regularne czyszczenie i serwisowanie pompy ciepła. Przeprowadzając regularny serwis pompy ciepła – który powinien obejmować: czyszczenie jednostki zewnętrznej oraz ogólny przegląd pracy pompy – unikniesz awarii i przedłużysz żywotność pompy ciepła. Bez konserwacji możesz nigdy nie zauważyć potencjalnych problemów z wydajnością pompy ciepła iw pewnym momencie być niemile zaskoczonym, że Twoje rachunki za prąd wzrosły.